Hayvan Hakları

Bu anayasaya kuyruk lazım!

0

Hayvan Partisi üyeleri, yeni anayasada hayvan haklarına da yer verilmesi istemiyle kampanya başlattı.

Taksim Gezi Parkı’nda toplanan partililer adına konuşan Demet Esra Köse, anayasanın yeni, sivil, demokratik olmasının yetmeyeceğini belirterek, amaçlarının, anayasayı hazırlayan komisyonu, anayasaya hayvanların refahı ile ilgili bir cümle koymaya ikna etmek olduğunu söyledi.

Yeni anayasa, darbe anayasalarından tümüyle bir kopuş olacaksa, bunun için atılması gereken bir adım daha olduğunu dile getiren Köse, şöyle devam etti:

“Bu da dünyayı birlikte paylaştığımız hayvanların anayasaya girmesidir. Hayvan refahı ve korunmasını, bir cümleyle de olsa anayasaya sokarsak, hayvanları öldürmeyi kabahat sayan ceza kanununu, diğer bütün yasaları, yönetmelikleri bu anlayışa göre yeniden gözden geçirmek mümkün olacak. Hayvanlarda bu yeni Türkiye’de, tıpkı insanlar gibi hakları ve özgürlüklerinden emin olarak yaşayacak. İnsanlar için onlarca madde, yüzlerce cümle olan anayasaya hayvanlar için bir cümle çok görülmemeli. Yeni anayasasının demokratik ve sivil bir anayasa olmasını istiyorsak, bu anayasaya kesinlikle bir kuyruk lazım.”

Hayvanları anayasasında en kapsamlı koruyan ülkenin İsviçre olduğunu hatırlatan Köse, ülkelerin anayasalarında hayvan haklarını nasıl koruduklarına dair örnekler de verdi.

Ellerinde taleplerini dile getiren dövizler taşıyan grup, açıklamanın ardından dağıldı.

(AA)

You may also like

Comments

Comments are closed.