Dünyaİklim KriziManşetUlaşım

Brüksel’de dizel ve benzinli araçların kullanımı yasaklanıyor

0

Belçika‘nın başkenti Brüksel‘de 2030 itibarıyla dizel araçların 2035 itibariyle de LPG’li ve benzinli araçların girmesi yasaklandı.

Yasaklar, Belçika hükümetinin düşük emisyon politikası çerçevesinde hazırladığı İklim ve Enerji Yasası kapsamında alındı.

New-in-24’ün aktardığına göre bu yasa kapsamında elektrikli şarj istasyonlarının altyapısının iyileştirilmesi ve sayısının artırılması için de ek tedbirler alındı.

Yüksek hava kirliliği ve emisyon

Avrupa’nın kalbi sayılan Brüksel bölgesinde, hava kirliliğinin ve karbon emisyon düzeyinin yüksek olduğu biliniyor. Brüksel’de karayolu taşımacılığı nitrojen oksit emisyonlarının yüzde 69’undan, PM10 partikül emisyonlarının yüzde 35’inden ve daha ince PM2 partikül emisyonlarının yüzde 30’undan sorumlu.

Ulaşım aynı zamanda sera gazı emisyonlarının önemli kaynaklarından biri. 2017’de ulaşım sektörü toplam karbondioksit emisyonlarının yüzde 30’undan sorumluydu.

Dünyada da Brüksel ile benzer önlemler alınmaya başladı. Paris’te dizeller 2024 yılından itibaren, benzinli araçlar ise 2030’dan itibaren yasaklanacak. Lyon 2026 yılında dizel araçları yasaklamayı planlıyor. Birleşik Krallık ise 2035 yılında dizel ve benzini yasaklamak için adım attı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.