Doğa MücadelesiManşetYerel

Bozcaada’nın Habbele Koyu’nda doğa katliamı

0

Bozcaada’nın eşsiz Habbele Koyu’nda bir işletmenin dört senedir hiçbir izni olmadan iş makineleriyle yaptığı doğa tahribatına tepki gösteren Bozcaada Forum Katılımcıları basın açıklaması gerçekleştirdi.

Dört yıl boyunca Bozcaada Forum’un uyarılarına rağmen yerel yönetimin denetim yapmadığını dile getiren eylemciler daha önce izni olmayan inşaatların bu sene ‘binaların denize kaydığı’ gerekçe gösterilerek proje adı altında yürütüldüğünü dile getirdi.

Açıklamada “projenin uygulanması sırasında ortaya çıkan akıl almaz doğa tahribatının denetimi dahi yerine getirilmedi” ifadeleriyle bu duruma tepki gösterildi.

‘Özel beach club’lara zemin hazırlayacak’

İşletmenin denize kaydığı gerekçesiyle yapılan “gabion duvarı”nın bölge ekosisteminde geri dönüşü olmayan tahribata yol açtığı ifade edilen açıklamada “Forum katılımcıları olarak, yapılan bu projenin emsal teşkil ederek aynı koyda ve adanın farklı bölgelerinde yeni tahribatlara yol açacağı ve günü birlik turizm tesisi söylemi altında hızla ‘özel beach club’lara zemin hazırlayacağı endişesini taşımaktayız” ifadeleri kullanıldı.

Açıklama “Bozcaada Forum katılımcıları olarak Habbele Koyu’nda ve diğer koylarda emsal oluşturacak büyük doğa tahribatı yaratan plan, proje ve uygulamalara sessiz kalmayacağımızı, her platformda kaygılarımızı duyuracağımızı bildiririz” ifadeleriyle sona erdi.

You may also like

Comments

Comments are closed.