Hafta SonuManşet

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’nde kazanan “Bir Avuç Cesur İnsan”

0
Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, Festival direktörü Petra Holzer ve Cüneyt Cebenoyan

Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz başkanlığında ve Petra Holzer’in yönetmenliğinde gerçekleştirilen Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BİFED) ‬ödül töreni Cumartresi gecesi yapıldı. 30 Ekim’den bu yana dünyanın bir çok ülkesinden ekoloji ile ilgili belgeseli buluşturan festivalin kapanış töreninde ödüller sahiplerini buldu.

Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, Festival direktörü Petra Holzer ve Cüneyt Cebenoyan

Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, Festival direktörü Petra Holzer ve Cüneyt Cebenoyan

Festival’de Fethi Kayaalp anısına hitap edilen birincilik ödülünü Rüya Arzu Köksal’ın yönetmenliğini yaptığı Türkiye’de yaşanan ama bütün dünyada benzerlerine rastladığımız hayati öneme sahip bir çevre mücadelesini, aktivizm ruhunu kutlayarak ve bize, mizah duygusu ve insancilligiyla ilham vererek anlatan bir film olduğu için, “Bir Avuç Cesur İnsan” aldı.

Ödülünü almak için sahneye çocuklarıyla beraber çıkan yönetmen Rüya Arzu Köksal “En büyük sorumluluğumuzun çocuklarımıza bırakacağımız “temiz” bir dünya olduğunu” hatırlattı.

Bir Avuç Cesur İnsan – Fragman from okan surel on Vimeo.

Festivalin ikincilik ödülü; yerinden yurdundan edilmis bir karakterin, insancıl ve evrensel bir şekilde gittiği yerdeki insanları ve evi kendi insanları kılması, dağları ve nehirleri kendi dağları ve nehirleri bilmesi ve dönüştürmesi; savaşlarin adaletsiz ve kirli yüzüne rağmen yaşami, doğayı ve insani doğallıkla ve inatla savunduğu icin Mano Khalil’in yönetmenliğini yaptığı “Arı Yetiştiricisi” (The Beekeper) filmine verildi.

Üçüncülük ödülü ise insanın toprak aidiyeti ve ilişkisini yalın, güçlü ve şiirsel bir sinematografiyle anlatabilme basarisindan dolayı yönetmenliğini Farida Pacha’nın yaptığı “Benim Adım Tuz” (My name is Salt) filminin oldu.

Adalıların yoğun ilgi gösterdiği ödül töreninde Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz “ilkini gerçekleştirdiğimiz bu festivali 10. Yılında, 20. yılında düşünmek beni çok heyecanlandırıyor” diyerek “festivali coşkuyla takip eden Bozcaada halkına da teşekkür etti.”

(BIFED Facebook Sayfası)

More in Hafta Sonu

You may also like

Comments

Comments are closed.