KadınManşet

‘Boşanma komisyonu’nun raporuna tepki büyüyor

0

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) tarafından kurulan ve kamuoyunun “Meclis Boşanma Komisyonu” olarak adlandırdığı “Aile Bütünlüğünü Olumsuz Etkileyen Unsurlar İle Boşanma Olaylarının Araştırılması Ve Aile Kurumunun Güçlendirilmesi İçin Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu“nun sunduğu taslak rapor siyasi partiler ve kadın örgütlerini ayağa kaldırdı.

Uzun yıllar süren mücadeleler sonucu kazanılan kadın ve çocuk haklarını geri almayı ‘öneren’ raporda istismar edilen çocukların tecavüzcüleriyle evlendirilmesinden boşanmanın zorlaştırılmasına kadar kadın hareketinin yıllardır mücadele ettiği birçok sorunun devlet politikası haline gelmesi öngörülüyordu. Rapora CHP ve HDP’li komisyon üyeleri muhalefet şerhi koymuştu.

43

 

BirGün gazetesinden Sebahat Karakoyun’un haberine göre, komisyonun CHP’li üyelerinden Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, raporun ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ne üstünkörü yer verdiğini, ilahiyat fakültesi mezunlarının aile danışmanlığı yapabilmesinin yoğun tartışmalara rağmen rapora girdiğini söyleyerek “Halihazırda Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Aile ve Dini Rehberlik bürolarında 2 binden fazla kişi görev yapıyor. Aile danışmanlığını ilahiyat mezunlarına açmak, abesle iştigal. Ülkemizin en acil sorunlarından biri çocuk cinsel istismarı ve çocuk evliliğiyken, rapordaki çocukları istismarcısıyla evlendirmeye yönelik öneri, hiçbir şekilde kabul edilemez.” dedi.

Komisyon toplantısında AKP’li Sait Yüce tarafından hedef alınan Eşitlik İzleme Kadın Grubu’ndan Avukat Hülya Gülbahar ise, “Bu Türkiye için yeni bir süreçtir. Çünkü değiştirilmesi istenen Medeni Kanun, Türk Ceza Kanunu ve Şiddetin Önlenmesi Kanunu; kadın ve çocuk haklarını koruyacak en temel yasalardır. Üçünü de alt üst eden bir rapor var karşımızda. Biz bu kazanımları az sayıda erkeğin desteği, ezici çoğunlukta engellemelerine rağmen sisteme kabul ettirmeyi başardık. Geri almaları kolay olmayacak” diye konuştu.

HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir ise komisyondaki çalışmalar boyunca hakim olan ‘boşanmayı tabulaştırma’ anlayışının rapora yansıdığı görüşünde. Rapora damgasını vuran yaklaşımın, devletin en tepesinde de hakim olduğunu söyleyen Taşdemir, “Kadın ve erkeğin eşit olduğuna inanmayan bir cumhurbaşkanı var. Onun söylemlerini kurumsallaştırma anlayışıyla komisyonlar kuruluyor, raporlar hazırlanıyor” dedi.

Taslak Rapordan satırbaşları

Komisyondan çıkan rapor taslağı, meclise Ceza Kanunu, Medeni Kanun ve 6284 sayılı Şiddet Önleme Kanunu’nda bazı değişiklikleri yapılmasını öneriyor. Neredeyse tamamı mevcut kadın ve çocuk haklarını gasp eden önerilerden bazıları şöyle:

*Rapor, çocukların cinsel istismarının ‘rızaya’ dayalı olabileceğini söyleyerek, istismarcının tecavüz ettiği çocukla beş yıl boyunca ‘sorunsuz’ bir evlilik sürdürmesi halinde denetimli serbestlikten yararlanmasını öneriyor. Eğer istismarı gerçekleştiren de 15 yaşın altında olursa istismar suç olmaktan çıkarılıyor. Bu, ailelerin 15 yaş altı çocuklarını fiilen ‘evlendirmelerinin’ yolunu açıyor.

*‘Aile mahremiyetinin korunması’ bahanesiyle, aile hukukuna ilişkin tüm davalarda duruşmaların gizli yapılmasını öneren rapor, zorunlu arabuluculuğu da tavsiye ediyor.

*Rapor, kadınların nafaka hakkını evlilik süresi ile bağlantılandırarak kısıtlıyor, kadınları boşanmadan caydırmaya çalışıyor.

*İlahiyat fakültesi mezunlarının da aile danışmanı olarak görevlendirilmesi öneriliyor.

 

(Birgün, Diken)

 

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.