ManşetKadın

Boşanma aşamasındaki eşini öldüresiye darp eden Erol Elbasan tahliye edildi

0

İstanbul Kartal’da boşanma aşamasında olduğu 20 yıllık eşi ve 2 çocuk annesi Derya Elbasan‘a 6 Haziran tarihinde sokak ortasında öldüresiye şiddet uygulayan Erol Elbasan‘ın yargılandığı davanın karar duruşması görüldü.

Anadolu 19’uncu Asliye Ceza Mahkemesi tarafından görülen duruşmaya, davanın tutuklu sanık Erol Elbasan cezaevinden getirilirken, müşteki Derya Elbasan ve taraf avukatları salonda hazır bulundu.

‘Yarım bıraktığı işi tamamlayacak’

Duruşmada söz alan müşteki Derya Elbasan, “Şikayetim devam ediyor. Sanığın pişman olduğuna inanmıyorum. Tahliye edilmesi halinde yarım bıraktığı işi tamamlayacaktır” diyerek sanığın sınırdan cezalandırılmasını istedi.

Esas hakkındaki savunması ve son sözü sorulan sanık Erol Elbasan ise, beraatini isteyerek pişman olduğunu söyledi.

2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Erol Elbasan’ı önce, ‘eşi kasten yaralama’ suçundan 3 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı. Sanığın duruşmalardaki iyi halini göz önünde bulunduran mahkeme, sanığın 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetti.

‘Tehdit’ ve ‘alenen hakaret’ suçlarından ise suçları işlediğine dair kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraat kararı verildi.

Tutuklulukta geçirmiş olduğu süreyi nazara alarak sanığın tahliyesine hükmeden mahkeme, sanığın Derya Elbasan’ın konutuna 500 metreden fazla yaklaşmasının yasaklanmasına da karar verdi. Öte yandan, sanık hakkında ‘yurtdışına çıkmamak’ şeklinde adli kontrol hükmü uygulandı.

‘İyi hal derken ne kast ediliyor?’

Duruşmadan sonra adliye önünde açıklama yapan Derya Elbasan, “Yargılama sisteminde caydırıcılığa önem verilse, bu suç oranı yüzde 50’ye inebilir. Yani yaklaşık altı aydır süren bir mahkeme var ve bunlar göz önünde bulundurulmuyor” dedi. Elbasan sözlerinde şu ifadelerle devam etti:

Sen git, bir daha gelirsen eğer sen bu cezayı bu şekilde yatarsın’ şeklinde bir sırt sıvazlanıyor. Ondan sonra kadınlar neden ölüyor? İyi hal derken ne kastediliyor? Mahkemedeki iyi hal, beni, hakimin ve savcının gözünün önünde darp etmemesi mi, bana hakaret edememesi mi? Bunu yapmadığı için mi iyi hali.

Benim fotoğraflarım, benim 20 gün boyunca bir pipetle beslenmem, benim mağduriyetim niye göz önünde bulundurularak bir ceza sistemi uygulanmıyor? Şu an çıkan karardan hiç memnun değilim. Evime 500 metre yaklaşamayacakmış. Benim evimin etrafında park var, kafe var, her şey var. ‘Kafeye geldim’ dediği zaman bitti bu olay. Yani bu kadar basit” dedi.

Özellikle mahkemenin verdiği ‘iyi hal’ kararını kendisine hakaret olarak saydığını belirten Elbasan, “Benim mağduriyetimin fotoğrafları varken, onun iyi hali göz önünde bulunduruluyor ve benim mağduriyetimi kapatıyor. Ben buna karşıyım. Hakimin, savcının yanında bana ne yapacaktı. Ne olursa iyi halden kalkardı? Benim oradaki mağduriyetim niye göz önünde bulundurulmadı” dedi.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.