Dünyaİklim KriziManşet

Boris Johnson’dan gelişmiş ülkelere 100 milyar dolarlık iklim fonu hatırlatması

0

Bu yıl kasım ayında İskoçya‘nın Glasgow kentinde düzenlenecek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’na (COP26) ev sahipliği yapacak Birleşik Krallık, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile 76. Genel Kurul Görüşmeleri kapsamında “İklim Zirvesidüzenledi.

Dünya liderlerinin kapalı oturumda bir araya geldiği zirve sonrası açıklama yapan Johnson, birçok ülkenin daha önce iklim kriziyle mücadele için verdiği taahhütleri yerine getirmediğine dikkati çekti.

Johnson, iklim kriziyle mücadelede gelişmekte olan ülkelere yardım edebilmek için dünyanın en büyük ekonomilerine yıllık 100 milyar dolar iklim fonu taahhütlerini yerine getirmeleri çağrısında bulundu.

Guterres: G20 mücadeleye öncülük etmeli

AA’nın aktardığına göre BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de gelişmiş ülkelerin özellikle G20 ülkelerinin iklim değişikliğiyle mücadeleye öncülük etmesi gerektiğini söyledi.

BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi, son raporunda dünyanın Paris İklim Anlaşması’nda yer alan küresel sıcaklık artışını 2 santigrat derecenin altında tutulması hedefini karşılamaktan çok uzakta olduğunu ve sera gazı emisyonlarının 2030’a kadar yüzde 16 artış göstereceğini duyurmuştu.

Guterres, raporun açıklanmasının ardından yaptığı açıklama, “dünyanın 2,7 santigrat derecelik sıcaklık artışına giden felaket bir yolda olduğu” uyarısı yapmıştı.

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.