DünyaManşet

Bolivya’da Jeanine Áñez kendisini geçici devlet başkanı ilan etti

0

Bolivya‘da istifaya zorlanan Evo Morales‘in Meksika‘ya iltica etmesi sonrası muhalif senatör Jeanine Áñez kendisini ülkenin geçici devlet başkanı ilan etti. Senato Başkan Yardımcısı Áñez, anayasa uyarınca görevin kendisine geçtiğini söyledi ve yakında seçimlere gidileceği açıkladı.

Evo Morales’ten sonra, devlet başkanı yardımcısı Álvaro García Linera ve Senato Başkanı Adriana Salvatierra da istifa etmişti. Bunun üzerine  salı gününe kadar Senato’nun başkan yardımcısı olan Áñez yönetimi devralma sırasının kendisinde olduğunu savundu.

Düzenlenen törenle Başkanlık Sarayı‘nın balkonundan halka seslenen Áñez, “Benim taahhüdüm bu ülkeyi demokrasiye döndürmek ve ülkeye huzur getirmek. Bu kısa zaman içerisinde çalışacağım çünkü Bolivyalılar özgürlüğü ve demokrasiyi hak ediyor, oyları artık hiç çalınmasın diye çalışacağım” dedi.
Morales ise açıklamayı kınadı ve Áñez’i “darbe tüccarı sağcı bir senatör” olarak tanımladı.

Jeanine Áñez kimdir?

BBC’nin aktardığına göre, Áñez siyasi kariyerine Bolivya’nın kuzeyindeki Beni şehrinde başladı, ulusal siyasete geçişi de 2006 yılında Anayasa Meclisi‘nin bölge temsilcisi olarak seçilmesiyle oldu. Anayasa Meclisi, 2009 yılından bu yana yürürlükteki anayasanın onaylanması görevini üstleniyor.
Áñez bu süreç içerisinde ülkenin “organizasyon ve yapısından sorumlu komisyon üyesi” olarak görev aldı ve yargı biriminde çalıştı. Yeni anayasanın onaylanmasıyla Áñez kendi bölgesinden muhalif parti Plan Progreso y Covergencia Nacional adına senatör seçildi.

Áñez, seçildiği ilk dönemde, Evo Morales’in Amazonlardan geçecek yol projesine karşı çıkan siyasetçilerin başında geliyordu. Proje daha sonra Bolivya yerlilerinin de geniş çaplı gösterileriyle protesto edilmişti.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.