ManşetTürkiyeUncategorized

BM’den Türkiye’ye ültimaton: İki yazarı serbest bırakın

0

Malezya’dan Türkiye’ye ‘FETÖ üyesi’ oldukları iddiasıyla teslim edilen iki kişinin serbest bırakılması ve haklarının iadesi için 180 gün süre tanındı. 15 Temmuz’dan kısa süre önce geldiği Türkiye’de “FETÖ üyeliği” iddiasıyla tutuklanan ABD vatandaşı ve NASA çalışanı Serkan Gölge ise denetimli serbestlikle tahliye edildi

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi, Malezya’dan Türkiye’ye “FETÖ üyesi” oldukları iddiasıyla 2017’de teslim edilen biri akademisyen iki kişinin serbest bırakılmasını ve haklarının iadesini istedi. BM bu talebin karşılanması için Türkiye’ye 180 gün süre verdi ancak BM’in herhangi bir yaptırım gücü bulunmuyor.

Akademisyen İsmet Özçelik ile Time International School Müdürü Turgay Karaman, 2017’de Malezya’da gözaltına alınarak Türkiye’ye teslim edilmişti.

Reuters’a göre komitenin raporunda, “Devlet partisi, …(şikayete konu olan) yazarları serbest bırakmak zorundadır. Bu kişilerin, uğradıkları şiddetten ve mağduriyetten dolayı hakları yeterli bir şekilde iade edilmelidir.” ifadelerine yer verildi. Raporda, Türkiye’nin uluslararası insan hakları sözleşmelerinde imzası bulunduğu hatırlatılarak, bu duruma ‘etkili bir çare’ bulması gerektiği de belirtildi.

77 bin kişi cezaevinde

Komite’nin raporunda, Türkiye’nin bu gibi operasyonları “olağanüstü hal” şartlarına ve bu gibi kişilerin ‘devlet güvenliği için tehdit oluşturduğu’ iddiasına bağladığı belirtilerek, bu gibi gerekçelerin kabul edilemez olduğu ve bu kişilerin “nasıl bir tehdit oluşturduğunun” açıklanamadığı kaydedildi.

Özçelik ile Karaman’ın, Malezya’dan Türkiye’ye getirilmeden önce, 13 yıldır bu ülkede yaşadıkları belirtildi. Reuters’in haberinde, 15 temmuz 2016’daki darbe girişiminden bu yana darbeye karıştıkları gerekçesiyle 77 bin kişinin hapiste olduğu da belirtildi.

Pakistan’dan 2017’de, Kosova’dan ise 2018’de, ‘FETÖ ile bağlantılı oldukları’ gerekçesiyle bazı kişiler, MİT operasyonlarıyla getirilmişti. Kosova’dan altı kişinin Türkiye’ye getirilmesi sonrası Kosova başbakanı, içişleri bakanını görevden almıştı.

ABD vatandaşı Serkan Gölge tahliye edildi

Öte yandan 15 Temmuz’dan kısa süre önce geldiği Türkiye’de “FETÖ üyeliği” iddiasıyla tutuklanan ABD vatandaşı ve NASA çalışanı Serkan Gölge denetimli serbestlikle tahliye edildi. Reuters, eşine dayandırdığı haberde, Gölge’nin tahliye edildiğini duyurdu.

Serkan Gölge ve diğer bazı ABD vatandaşları ile ABD konsolosluğu çalışanlarının tutuklanması ABD ile Türkiye arasında siyasi krize neden olmuştu. Bunlardan rahip Brunson aylar önce serbest bırakılmıştı.  Serkan Gölge’ye “FETÖ üyeliği” iddiasıyla verilen ceza daha önce indirilmişti.

Tahliye kararının Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın yaptığı telefon görüşmesinden kısa süre sonraya denk gelmesi dikkat çekti.

ABD: Karar memnuniyet verici

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus da karardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Amerikan diplomatik misyonlarının Türkiye’deki tutuklu diğer yerel çalışanlarına gerekli desteğin sağlayacağını söyleyen Ortagus, Gölge’nin en kısa zamanda evine dönmesini sağlamak istediklerini kaydetti.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.