DünyaManşet

BM’den K.Irak’a dev yardım operasyonu

0

A newly arrived Syrian refugee receives aid and rations, at Al-Zaatri refugee camp in the Jordanian city of MafraqBirleşmiş Milletler  Kuzey Irak’taki yardıma muhtaç 500 bin kişiye ulaşmak için son 10 yıldır giriştiği en büyük yardım operasyonuna başladığını açıkladı.

100 tonluk çadır ve gıda yardımı taşıyan bir uçak Erbil’e inerken, daha çok sayıda uçağın gitmesinin beklendiği açıklandı.

BM’ye göre şu an Irak’ta ülke içinde mülteci konumuna düşmüş 1,2 milyon kişi var.

Yardım operasyonu, ABD’nin IŞİD örgütünü hedef alan hava saldırıları eşliğinde yürütülüyor.

IŞİD geçtiğimiz haftalarda Irak’ta büyük bölgeyi ele geçirdi.

ABD önceki günden bu yana 10’a yakın hedefın vurunduğu, toplamdaysa IŞİD hedeflerine karşı 90’dan fazla sorti yapıldığı açıklandı.

IŞİD’ın ABD’nin hava saldırılarını misilleme olarak Amerikalı gazeteci James Foley’i başını keserek öldürmesine karşın, hava saldırıları devam etti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) gelecek 10 gün içinde Kuzey Irak’a 2,500 ton yardım malzemesi ulaştırmayı hedeflediğini açıkladı.

Türkiye, Ürdün ve İran üzerinden kamyonlarla karayoluyla daha fazla yardım ulaştırılacağı kaydedildi.

BM’ye göre Irak’ta bu yıl 1,2 milyon kişi evlerinden oldu. 500 bin kişi Anbar bölgesindeki çatışmalardan kaçarken, 600 bin kişi de son günlerde Musul ve Sincar’da yaşanan çatışmalardan kaçtı.
Zebari hükümete döndü

Bu arada Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari geçen ay istifa ettiği Irak hükümetine döneceğini açıkladı.

Zebari, Maliki’nin Kürt yönetimini “teröristlere” ev sahipliği yapmakla suçlamasından sonra Kürt kökenli Zebari ve Kürt milletvekilleri Maliki hükümetinden desteklerini çekmişti.

 

BBC Türkçe

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.