DünyaManşetTarım-Gıda

BM: Dünya genelinde 34 milyon insan açlıktan ölmenin eşiğinde

0
Fotoğraf: FAO

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Organizasyonu (FAO) ile Dünya Gıda Programı (WFP), açlık sorununun görüldüğü ülkelere ilişkin yeni bir  rapor yayınladı.

Rapora göre dünya genelinde 34 milyon insan şu an akut açlığın “acil durum” seviyesinde. Yani “açlıktan ölmekten bir adım ötede” yaşamaya çalışıyor.

The Guardian’ın aktardığına göre FAO Genel Direktörü Qu Dongyu, “Çekilen acının büyüklüğü alarm veriyor. Hemen harekete geçmek, hayatları kurtarmak için hızlı davranmak hepimizin görevi” dedi.

Birçok ülkede açlık seviyesi ‘felaket’ boyutunda

Rapor, Kuzey Nijerya, Yemen ve Güney Sudan’da akut açlık seviyesinin “felaket” boyutunda olduğunu gösterdi. Raporda, açlık yaşanan bölgelerin pek çoğu Afrika kıtasında görülürken Afganistan, Suriye, Lübnan, Haiti ve Karayipler de listede yer aldı.

Qu, “Pek çok bölgede ekim sezonu başladı. Hızlıca hareket ederek yerel gıda üretimini korumalı, dengeye almalı ve mümkünse yükseltmeliyiz” ifadelerini kullandı.

‘Sorun pandemi ve iklim şoklarıyla büyüdü’

Dünya Gıda Programı genel direktörü David Beasley ise “Gözümüzün önünde bir felaket görüyoruz. Çatışmalarla başlayan açlık, pandemi ve iklim şoklarıyla büyüdü ve şimdi milyonlarca ailenin kapısını çalıyor” dedi.

Hazırlanan rapora göre milyonlarca aileyi açlıktan kurtarmanın yolu mücadele, zor durumda topluluklara daha çok erişim ve bağıştan geçiyor.

 

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.