KadınManşet

‘Biz kadınlar razı değiliz’

0

İstanbul Feminist Kolektif üyesi kadınlar, Yargıtay’ın 13 yaşındaki N.Ç’ye tecavüz davasındaki kararını protesto etti.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan ve İstanbul Feminist Kolektif üyesi kadınlar, Yargıtay’ın 13 yaşındaki N.Ç’ye tecavüz davasındaki kararını protesto eden dövizler taşıyarak çeşitli sloganlar attı.

Burada grup adına açıklama yapan Selime Büyükgöze, 13 yaşındaki bir çocuğun, 26 erkeğin tecavüzüne uğradığını belirterek, ”Kamu davası, N.Ç’nin Adalet Bakanına yazdığı mektuptan sonra açılabildi. Tecavüzcüler, yüzbaşıydı, okul müdürüydü, koruyucuydu, kamu görevlileriydi, erkeklerdi. N.Ç’nin avukatı ve N.Ç’yi destekleyenler tehdit edildiler” dedi.

Büyükgöze, Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesinin, en başından beri sanıkların yanında olduğunu ileri sürerek, tecavüzcülerin görevden alınmadığını söyledi.

Feministler olarak yargının erkeklerin yanında olmasının ne anlama geldiğini önce N.Ç’den sonra kendi hayatlarından iyi bildiklerini ifade eden Büyükgöze, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Bu kararları içimize sindiremiyoruz. İsyan ediyoruz. Yargı neyi örtbas etmeyi çalışıyor. Bu davada verilen kararlar ile adil yargılama ilkeleri hiçe sayılmıştır. Adaletin erkek adaleti olduğu ve erkekleri koruduğu çok açıktır. Erkek egemen sisteme karşı mücadelemizi, yasalara ve sözleşmelere sığdırılamayacağını biliyoruz. Yargı, 13 yaşındaki bir çocuğun, 26 erkek tarafından tecavüze uğramasına razıdır. N.Ç, razı değildir. Biz kadınlar razı değiliz.”

Açıklamanın ardından söz konusu davada yargılanan sanıkların isimlerini okuyarak yuhalayan grup, olaysız bir şekilde dağıldılar.

(Ajanslar)

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.