DoğaManşet

Biyolog Çağan Şekercioğlu vatandaş bilimi ödülü aldı

0

National Geographic tarafından dünyada en çok risk alan 22 kişiden biri seçilen ABD Utah Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim görevlisi ve Kuzey Doğa Derneği Başkanı Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, Utah Üniversitesi tarafından bu yıl ilki verilen’vatandaş bilimi’ ödülünün sahibi oldu.

çağanşekercioğlu

Ödül, çevre çalışmaları konusunda vatandaşları bilimsel araştırmaya katan kişilere veriliyor. Şekercioğlu’na ödülü getiren unsurların başında, yürüttüğü tüm bilimsel çalışmaları Twitter ve Youtube gibi sosyal medya araçlarında paylaşması geliyordu.

Türkiye’de Iğdır-Aras Kuş Cenneti’nde yapılması planlanan Tuzluca Barajı’nın bölgenin doğal dengesini bozmasına ve buradaki kuş cennetini yok etmesine karşı verilen mücadelede yer alan, ayrıca birçok kuş, kurt, bozayı gibi yaban hayvanlarının neslinin korunması için uydu vericili takip çalışmaları yürüten Doç. Dr. Şekercioğlu,yürüttüğü veya içinde olduğu tüm bu bilimsel çalışmaları medya ve Twitter, Youtube, Facebook gibi sosyal medya araçlarıyla paylaşarak halka açıyor.

Ödülün nedeni vatandaşı bilgilendirmek

Utah Üniversitesi’nin ödülün veriliş nedenine ilişkin açıklamasında, “Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu’nun doğa ve yaban hayatına yönelik belgeselleri, KuzeyDoğa Derneği ve Aras Nehri Kuş Cenneti’ndeki kuş gözlemleri gibi çok sayıda gönüllülük programını medya ve sosyal medya aracılığıyla paylaşıp halkı bilimsel araştırmalarına sürekli dahil ettiği, bilimsel makaleleri ve özetleri paylaştığı,  sosyal medya aracılığıyla bilimsel çalışmaları, fotoğraf ve videoları paylaşarak halkı bilgilendirdiği”  belirtildi.

Açıklamaya göre, ayrıca vatandaş bilimi yoluyla, iklim değişikliğinin kuşlar üzerindeki etkisini incelemek için yürütülen çalışmada öğrenciler ve vatandaşların katılımını sağlaması, özellikle adaçayı tavuğunun kur dansını çektiği video ve fotoğraflar, çalışmalarının National Geographic dergisi, New York Times gazetesi, BBC gibi uluslararası basın organlarında yayımlanması Doç. Dr. Şekercioğlu’na bu ödülün verilmesinde etken oldu.

Doç.Dr. Şekercioğlu’nun ödülünü, Utah Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Pierre Sokolsky takdim etti. Ödülü büyük bir sürpriz olarak değerlendiren Doç. Dr. Şekercioğlu, böyle bir ödülün ABD’de ilk defa Türkiyeli bir biliminsanı olarak kendisine verilmesinden büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Şekercioğlu'nun paylaştığı horoz dansı

Şekercioğlu’nun paylaştığı horoz dansı

Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, ödülü almasında etkili olan, Twitter ve Youtube’daki yasak dönemlerine denk gelen adaçayı tavuğu ve horozlarının kur dansına ilişkin görüntüleri Türkiye’deki 20 bine yakın takipçisinin görememesinin kendisini üzdüğünü de dile getirdi.

Çağan Şekercioğlu’nun twitter hesabındaki videolar için şuraya tıklayabilirsiniz.

(Yeşil Gazete)

 

More in Doğa

You may also like

Comments

Comments are closed.