ManşetUlaşım

Bisikletliler Derneği’nden “Bisiklet Yolları” kampanyası

0

Bisikletliler Derneği “Bisiklet Yolları yapılması” talebi ile bir imza kampanyası başlattı. Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz , kampanyayı Belediyeler Birliği’ne yönelik olarak başlattığını belirtiyor.

Şu ana kadar beşbine yakın imzanın atıldığı kampanyaya buradan destek vermek mümkün

Change.org üzerinden duyurusu yapılan, “Güvenli ve ulaşım odaklı bisiklet yolları yapılmasını istiyorum” kampanyasının çağrı metni şu şekilde

“Bisiklet yolları yapılması için Belediyeler Birliği’nin konuyu gündemine almasını ve belediyeleri bu konuda eğitmesini talep ediyorum.

Taşıt yolları, kaldırımlar, engelliler için yollar ve bisiklet yolları. Bütün bunlar, belediyenin yerine getirmesi gereken görevler arasında. Son zamanlarda sevindirici biçimde hemen her yerde engellilerin daha rahat yürüyebilmesi için düzenlemeler yapıldı.

Böylesi güzel gelişmeleri görmek sevindirici, fakat aynı hassasiyet bisiklet yolları için gösterilmiyor. Belediyeler ile iletişime geçtiğimizde verilen cevap çoğunlukla “daha önemli öncelikleri olduğu” oluyor. Yapıldığı zaman ise “çocuklar için bir uğraşı” olduğu düşüncesiyle bir gezi parkuru veya parklar, bahçeler yakınlarında bisiklet yolu konularak konunun gündelik ulaşım ve ihtiyaçlar gibi önemli bir kısmı göz ardı edilmiş oluyor.

Bisiklet yolu sadece çocuklar için değildir. Güvenli ve ulaşım odaklı bisiklet yollarının yapılması, bisikletli ulaşımın gelişmesini sağlayacak en önemli unsurdur.

Bisiklet yolları ve bisikletli ulaşıma olanak sağlanmasını öncelik olarak görmeyen belediyelerin dikkatini çekmek ve Belediyeler Birliği’nin bu konuda girişimlerde bulunması için kampanyamı imzalayarak destekleyin.

Bu konudaki çabalarımız sayesinde, Çevre Kanunu’nun 18. Maddesi kapsamında bisiklet yollarının kent imar planına işlenmesi durumunda, planda yer alan projelerin Bakanlıkça desteklenmesini sağladık. Buna göre, bisiklet yollarının yapım masraflarının %45’i devlet tarafından karşılanıyor.

Bisikletli ulaşım, çevre dostu olması, daha sağlıklı bir yaşam imkanı sunması ve trafik sorununa alternatif geliştirmesinden ötürü her gün çoğalan binlerce kişinin ulaşım yöntemi olmuş durumda. Masraflarının yarısını devletin karşıladığı ve büyük bir toplumsal talebin olduğu bisiklet yollarının yapımını belediyelerin öncelikli hizmet olarak görmesini sağlamamız gerek.

Belediyeler Birliği’nin bu konuyu gündemine alması ve belediyelerin bu konuda bilinçlendirilmesi için gerekli düzenlemeleri yapacağını beyan etmesi için kampanyama destek verin.”

(Yeşil Gazete)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.