Ekolojiİklim KriziManşet

Birleşik Krallık’taki rekor sıcaklıklar, Avrupa’daki sıcak dalgasının olağanüstülüğünün altını çiziyor

0

Birleşik Krallık‘ta Salı günü kaydedilen rekor sıcaklıkların büyüklüğü ve kapsamı, Avrupa‘daki sıcak dalgasına dair önemli şeyler söylüyor.

Londra‘nın yaklaşık 200 kilometre kuzeyindeki Coningsby‘de Salı günü görülen maksimum sıcaklık, önceki maksimum sıcaklığın yaklaşık 5 derece üzerine çıktı.

40.3 derecelik bu yüksek sıcaklık, İngiltere‘nin ulusal sıcaklık rekorunu 1,6 derece farkla kırdı.

Normalde, sıcaklık rekorları birkaç yerde ve kesirli derecelerde kırılır. Ancak Salı günü Birleşik Krallık’taki rekorlar geniş bir alanda ve çok büyük marjlarla yenilendi.

Sıcaklıkların büyüklüğü ve kapsamı, bilim insanlarının ‘insan kaynaklı iklim değişikliğinden kaynaklanan bir artış olmadan imkansız olduğunu’ belirttiği bu koşulların aşırılığına işaret ediyor.

Coningsby’de İngiltere için ulusal sıcaklık rekorunu kırarken, İskoçya ve Galler‘de de tüm zamanların en yüksek sıcaklıkları belirlendi: Galler’de Hawarden 37.1 dereceyi,  İskoçya’da Floors Castle 35,1 dereceyi gördü.

Ayrıca şimdiye kadar kaydedilen en yüksek minimum gece sıcaklıkları da belirlendi. Londra Kenley Havalimanı‘nda en düşük sıcaklık rekor kırarak 25.8 derece oldu.

Ulusal hava durumu servisi Met Office, Birleşik Krallık’taki en az 34 lokasyonda tüm zamanların rekorlarının kırıldığını ve bunlardan beşinin 40 dereceyi aştığını bildirdi.

Washington Post, rekor gün boyunca uzmanlar ve iklim bilimcileri tarafından paylaşılan kavurucu sıcakları rakam ve grafikleri derledi.

Bu grafik, Salı gününün geçmişe kıyasla ne kadar sıcak olduğunu gösteriyor. Grafik ayrıca, özellikle son birkaç on yılda bu sıcak günlerin daha fazla yaşanmasına doğru bir eğilime işaret ediyor

Birleşik Krallık, dünyanın herhangi bir ülkesinden daha uzun bir süre boyunca sıcaklık kayıtlarını tutuyor. Reading Üniversitesi‘nde iklim bilimcisi olan Ed Hawkins, 1772’den günümüze Orta İngiltere’deki ortalama sıcaklıkları çizdi. Salı gününün yüksekliği dikkat çekiyor:

Berkeley Earth‘ten iklim bilimcisi Robert Rohde, 40.2  derecenin normal dağılımdan ne kadar uzakta olduğunu gösteren aşağıdaki tabloyu hazırladı:

Öte yandan hava, sadece insanların yaşadığı yer seviyesinde değil, aynı zamanda yüksek irtifalarda da aşırı sıcaktı.

Atmosfer bilimcisi Philippe Papin, 1.6 kilometre yükseklikteki sıcaklıkların, Birleşik Krallık’ın geniş bir bölgesinde normdan yaklaşık dört standart sapma, yani yaklaşık yüzde 0.1 ihtimalde olduğunu gösterdi:

Birleşik Krallık, bu Avrupa sıcak dalgasının ortasında en yaygın kayıtlara ev sahipliği yaparken, Çarşamba günü kıtanın diğer noktalarında da dikkat çekici sıcaklıklara sebep oldu.

Almanya‘da tüm zamanların sıcaklık rekorları kırıldı, Hamburg ilk kez 40 derece eşiğini geçti.

53,5 Kuzey enleminde bulunan Hamburg,  51,5 derece Kuzey enleminde bulunan Londra’dan bile daha kuzeyde ve Kanada‘daki Edmonton ile yaklaşık olarak aynı enlemde.

 

Sıcak dalgası, ısı kubbesi olarak bilinen yayılan yüksek basınç bölgesinden kaynaklanıyor. Geçen hafta sonlarında İber Yarımadası‘nda yüksek sıcaklıklar yaşatan bu etki, Çarşamba günü Almanya ve Danimarka’ya kaydı.

Yüksek basınç, Kuzey Afrika‘dan gelen sıcak havayla oluşan Portekiz’in batısındaki alçak basınç sistemi nedeniyle sirkülasyonu olağandışı bir şekilde kuzeye, Avrupa’ya doğru yönlendirdi.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.