İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

Bir fezleke de bağımsız milletvekili Ahmet Şık için

0

Bağımsız Milletvekili Ahmet Şık hakkında, Boğaziçi Üniversitesi protestoları sırasında ‘Bu hükümet seçimle gitmeyecek, sokağa çıkın’ açıklaması yaptığı iddiasıyla açtığı soruşturmayı tamamlayan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Şık’ın milletvekilliğinin düşürülmesi için fezleke düzenledi.

Fezleke, Türkiye Büyük Millet Meclisi‘ne (TBMM) sunulmak üzere Adalet Bakanlığı‘na gönderildi.

Başsavcılık, soruşturma başlatıldığını duyurmuştu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Milletvekili Ahmet Şık hakkında Boğaziçi Üniversitesi açıklamalarını gerekçe göstererek “Suç işlemek için alenen tahrik” suçlamasıyla şubat ayında bir soruşturma başlatmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 5 Şubat 2021’de Ahmet Şık hakkında başlatılan soruşturma şöyle duyurulmuştu:

Bazı internet siteleri ve sosyal medya mecralarında; Bağımsız milletvekili Ahmet Şık’ın Boğaziçi protestolarını bahane ederek, ‘bu hükümet seçimle gitmeyecek, sokağa çıkın’ çağrısında bulunduğuna dair haberler yer alması üzerine, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenterler Bürosu tarafından, 27. Dönem bağımsız milletvekili Ahmet ŞIK hakkında TCK 214. Maddesi kapsamında ‘Suç işlemek için alenen tahrik’ suçundan soruşturma başlatıldığı, kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Ahmet Şık’ın sözleri

Şık’ın soruşturmaya konu olan sözleri ise şöyle:

Kimse seçimle gidiyorlar sayıklamasının peşinden gitmesin artık. Çünkü mafyayla; hukukla mücadele edilmez. Bunların hukuku ile mücadele edilmez.

Evrensel hukuk normlarının olduğu bir hukukla mücadele etmek için herkes yurttaşlık görevini yerine getirmeli, bu mücadeleye omuz verilmeli. İsim vererek de söyleyeceğim Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı veli toplantısında anne babalara yaptığı çağrıyı kimse ciddiye almasın.

Burada çok ağır bir yük var ve bu yükü kaldırmak sadece bu genç arkadaşların tek başına yüklenebileceği bir ağırlık değil bu. Hep birlikte ona el atmamız gerekiyor ve hep birlikte o taşı kaldırıp atacağız. O taşın adı saray rejimi.”

Dün de aralarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun da olduğu 10 milletvekili hakkında hazırlanan fezleke karma komisyona gönderilmişti.

You may also like

Comments

Comments are closed.