ManşetDoğaHayvan Hakları

Bir asırda iki kez görüldü: Kanadından vurulan toy kuşu tedaviye alındı

0
Fotoğraf: Özkan Bilgin/AA.

Dersim‘de sekiz  dağ keçisinin ölü halde bulunmasının ardından, Bitlis‘te de bir yakalı toy kuşu kanadından vurulmuş halde bulundu.

Jandarma tarafından Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma Rehabilitasyon Merkezi’ne götürülen yakalı toy kuşu, tedavisinin ardından doğal yaşam alanına salınacak. Yakalı toy, nesli tükenmekte olduğu için ‘kırmızı liste’de yer alıyor.

Durumu iyi 

Merkezin müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, bölgedeki bütün yaralı yaban hayvanlarının tedavisini yaptıklarını söyledi. Yakalı toy kuşunun çok nadir görülen bir tür olduğunu belirten Aslan, şu açıklamayı yaptı:

“Kuş, jandarma ekipleri tarafından yaralı olarak bize getirildi. Genel muayenesini yaptık. Sağlık durumunu düzeltmek için tüm imkânlarımızı seferber ettik. Nesli tükenmek üzere olduğu için bizi heyecanlandırdı. Gelecek nesillere aktarmamız gerekiyor. Onun için bu kuşu uzun süre misafir edeceğiz. Şu anda durumu iyi.

Ülkemizde son 100 yılda kayıtlara göre sadece iki kez görülmüş. 2000’li yıllarda Konya Ovası’nda ve Yozgat’ta görülmüş. Avcıların neye ateş ettiklerini bilmeleri, gördükleri her kuşa ateş etmemeleri gerekiyor. Böyle özel kuşları korumamız lazım.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.