Doğa MücadelesiEditörün SeçtikleriEkolojiManşet

Bingöl’deki tartışmalı ihale iptal edildi

0

Haber: Fırat BULUT

*

Bingöl, Karlıoava’ya bağlı Halifan Köyü’nde, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) bünyesinde bulunan ve Ziver İnşaat dışında bir firmanın katılmadığı maden sahasının işletme ihalesi, iptal edildi.

Türkiye Kömür İşletmeleri uhdesinde bulunan maden sahasının işletilmesi ihalesi  7 Haziran’da yapılmıştı. 78 milyon ton kömür rezervi işletilmesi ihalesi yaklaşık 2 milyar liralık teklif sunan Ziver İnşaat’ta kalırken, ihaleye başka firma katılmamıştı.

İlgili haber: Bingöl Karlıova halkı diken üstünde: Kömür madeni termik santral hazırlığı

Tek firmalık ihale

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Başkanı Canfidal Boldaş

Önceki gün Türkiye Kömür İşletmeleri ihale komisyonunda görüşülen ihalenin iptal edildiği öğrenildi. Komisyonun ihaleyi iptal etmesinin sebebinin ise ihaleye yalnızca bir firmanın katılması olduğu belirtildi.

İhalenin ‘tek firmanın katılması’ nedeniyle iptal edilmesine ilişkin Yeşil Gazete‘ye konuşan TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Başkanı Canfidal Boldaş, ihaleye karşı toplumsal muhalefet çevrelerinin ortaklaşmasının önemine vurgu yaparak “Daha önce de belirttiğimiz gibi ortada şu an resmi olarak termik santral diye bir planlama yok. Ancak işletmeye açılması planlanan kömür ocağındaki rezerv termik santrale uygun olduğu için korku ve şüphe oluştu kamuoyunda. Ona binaen bu tepkiler  gelişmişti. İsteriz ki bu iptal kararı her ne kadar  resmiyette farklı gerekçelerle ortaya konsa bile  bu toplumsal duyarlılığın, bu kamuoyu isteğinin ciddiye alınarak bir iptal kararının olmasını isteriz” dedi.

İlgili haber: Bingöl termik istemiyor: Para mı, sağlık mı?

‘İhale konusu tekrar açılmamalı’

İptalin rekabet koşullarının tam manasıyla sağlanamaması nedeniyle gerçekleşmiş olabileceğini belirten Boldaş, “Resmi açıdan bu ihalenin tekrarlanma ihtimali olduğunu söyleyebiliriz. Zira tekrar yapılmayacağı yönünde bir açıklama yok. Beklentimiz kamuoyu duyarlılığına kulak verilmesi ve bölge halkı başta olmak üzere bütün duyarlı kesimlerin isteğine olumlu yönde cevap verilmesidir; hepimizi mutlu eden bu iptal kararından sonra ihale konusunun bir daha açılmamasıdır” şeklinde konuştu.

Ne olmuştu?

Halifan Köyü’nde TKİ uhdesinde bulunan maden sahası rödovans usulüyle 7 Haziran’da ihaleye çıkarılmıştı. Bölge halkı ve kentteki sivil toplum kuruluşları, daha önce aynı sahada termik santral kurma çalışmaları yapıldığı için ihaleyi termik santral kurmaya yönelik bir adım olarak değerlendirmişti. Yöre halkı protestolar yapmıştı. 

İstanbul Kadıköy’de KAYY-DER öncülüğünde bir araya gelen 100’e yakın STK, bölgede yürütülen ekolojik kıyım politikalarına son verilmesi çağrısı yapmış, ihalenin iptal edilmesini istemişti. 

Kentteki muhalefet partileri de ‘ihalenin termik santral hazırlığı olduğunu‘ ileri sürerek bölgedeki doğal yaşamın zarar göreceği uyarısında bulunmuştu.

You may also like

Comments

Comments are closed.