Ekolojik YaşamKültür-SanatManşet

BIFED yarışmasının kazananları belli oldu

0

Bu yıl sekizincisi düzenlenen ve birçok belgeseli izleyicilerle buluşturan Bozcaada Uluslarası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) kapsamında düzenlenen yarışmaların sonuçları açıklandı.

100 ülkeden başvuran binin üzerinde belgesel arasından 15’inin finale kaldığı Fethi Kayaalp Büyük Ödülü‘ne yönetmenliğini Lars Edman ve William Johansson Kalén’in üstlendiği Arica filmi layık görüldü.

Arica

İsveç-Şili ortak yapımı belgesel, İsveçli bir maden şirketinin Şili’deki Arica kasabasına tonlarca atık madde ihracatını anlatıyor. Açıklamayı jüri adına canlı yayına bağlanan Türkiye’den Aslı Odman ve Kolombiya’dan Juliana Paniagua yaptı. Açıklamada şunlar söylendi:

“Belgesel, zamanımızın bir kolonyalizm vakasına ışık tutuyor. 15 yıllık bir süreçte çekilen film, bir İsveç madencilik şirketinin zehirli atıklarından etkilenen Şili’nin kuzeyindeki Arica halkına güçlü bir ses oluyor. Arica, sesi duyulmayan ve görmezden gelinen kurbanlar adına adalet savaşı veren, önemli bir film. 1980’lerden beri maruz kalınan atıklar kanser, doğumda bozukluklar ve ciddi hastalıklara sebep olmuştur. Günümüzde dahi kurbanlar adalet ve tazmin beklemektedir. Şimdi Lars Edman ve William Johansson sayesinde en azından sesleri duyuluyor ve dünya artık onları görmezden gelemiyor.”

Güneş Hariç Hiçbir Şey

İkincilik Ödülü olan Madam Melpo ödülünü, İsviçre-Paraguay yapımı Nothing But the Sun (Güneş Hariç Hiçbir Şey) filmi aldı.

Jüri ödülün verilme gerekçesini “Bu belgesel Paraguay’ın Chaco bölgesinde yaşayan Mateo Sobode Chiqueno hakkında. O ve halkı Ayoreo topraklarını terk etmek zorunda kaldı. Yerli halktan bazıları hala bu vahşi ormanda yaşamaya devam etmekte. Mateo, 1970’lerden beri kendi topraklarından getirdiği kültürel mirasını ses kasetlerine kaydediyor. Bu belgesel bize beyaz medeniyetten etkilenen bu insanların geçmişini, bugününü ve geleceğini etkileyici bir şekilde gösteriyor. Yönetmen Arami Ullón, Mateo Sobode Chiqueno‘nun yardımıyla Ayoreo halkının hikâyesini başarıyla anlatıyor” sözleriyle duyurdu.

İçteki Domuzu Yatıştırmak

Üçüncülük ödülünü ise Filipinler yapımı To Calm the Pig Inside (İçteki Domuzu Yatıştırmak) kazandı.  Ödülü jüri adına Türkiye’den Mücella Yapıcı ve Brezilya’dan Márcia Gomes de Oliveira açıklarken, şunları söyledi:

“Geçen yıl ‘İçteki Domuzu Yatıştırmak’ ilk gösteriminde ünlü Slamdance Film Festivali’nin Jüri Büyük Ödülü’nü aldı. Şimdi BIFED Jürisi, Joanna Vasquez Arong’un kısa belgeselini ‘Üçüncülük Ödülü’ ile onurlandırıyor. Bu belgesel, Filipinler’de bir tayfunun paramparça ettiği bir kıyı kentinin hareketli bir portresidir. Siyah-beyaz çekilmiş, ıssızlıkta şiirselliği bulan harika bir kısa film. Yürek parçalayıcı aynı zamanda da çok güzel. ‘İçteki Domuzu yatıştırmak’ tarihi, siyaseti ve kişisel anlatıyı dokuyor. Joanna, Yolanda’nın köklerini ve yıkımının yol açtığı acıları paylaşarak büyük bir şiirsellik ve duyarlılıkla anlatıyor. Film yalnızca dramatik bir hava olayını ve iklim değişikliğini değil, aynı zamanda bir başka önemli küresel sorunu da ele alıyor: siyasi yolsuzluk ve bunun dramatik sonuçları. Joana’nın başyapıtı, en zayıfımızda bile bulunabilecek insan iradesinin gücünü belgeliyor. Reddedilemeyecek derecede güçlü bir sesin yarattığı hayatta kalmaya kararlı bir halkın geniş bir portresi. Güçlü bir kısa film ve sinematografi açısından mükemmel bir çalışma.”

İnsana Karşı Fil

Öğrenci filmlerine verilen Gaia Ödülü’nü ise Endonezya yapımı Human vs. Elephant (İnsana Karşı Fil) kazandı.

Jüri, “Yönetmen Afif Fahmi’nin ‘İnsan ve Fil’ filmi, hem sinemasal hem de bireysel ölçekte, uluslararası seyircinin de kolaylıkla ilgilenebileceği, dahil olabileceği sorunsalı ile ustaca oluşturulmuş bir hikaye” açıklamasını yaptı.

19 Ekim’e kadar devam ediyor

Festivalde tekil izleyici sayısı bin 400’ü aşarken, toplanma izlenme sayısı da 9 bine yaklaştı. 13-19 Ekim tarihleri arasında, bifed.org adresinden çevrimiçi ve ücretsiz olarak yayında olan BIFED kapsamında festival filmlerinin yönetmenleri ile soru-cevaplar ve Somalı maden işçilerinin direnişinden, yerel üretim ilişkilerine kadar farklı konulardan paneller gerçekleşti.

Soru-cevap ve paneller BIFED’in YouTube sayfası üzerinden hâlâ izleyebiliyor. Festival filmleri ise 19 Ekim Salı gece yarısına kadar izlenebilecek.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.