Ekolojik YaşamKültür-SanatManşet

41 belgeselin yer aldığı BIFED başladı

0

Bu sene 8’inci defa düzenlenen Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) çarşamba günü başladı. Çevrimiçi olarak 19 Ekim’e dek sürecek festivalin açılış gününde toplam bin 108 izlenme sayısına ulaşıldı.

Toplam dört kategoride 41 belgeselin izleyici ile buluştuğu festivalde her kategorideki filmler için 250 kişilik izleyici kontenjanı bulunuyor.

22 film yarışmada

Uluslararası köklü ekolojik belgesel festivali ağı Green Film Network’e ilk günden beri üye olan BIFED’de Fethi Kayaalp Büyük Ödülü için 13 farklı ülkeden toplamda 15 film yarışıyor. Bu filmlerden ikisi ise Türkiye’den. Gaia Öğrenci Ödülü kategorisinde yarışacak 7 film bulunuyor.

Her yıl gelenekselleşen Panorama ve Özel Gösterim bölümünde gösterilecek 17 film ile birlikte festival süresince toplam 41 film dünyanın birçok noktasındaki izleyicilerle buluşmak için www.bifed.org sitesinde hazır bulunuyor.

Ödüller 17 Ekim’de açıklanacak

Festivalin ilk gününde filmlerin izlenme sayısı bin 100’ü aştı. Festivalin başladığı çarşamba günü 220 tekil izleyicinin ilgi gösterdiği belgeseller 19 Ekim’e dek herhangi bir kayıt gerektirmeden BIFED’in internet sitesinden izlenebilecek.

Festivalin bu yılki kazananı BIFED’in YouTube kanalında 17 Ekim Pazar 20.00’de gerçekleşecek ödül töreninde açıklanacak. Festivaldeki belgeseller ise 19 Ekim Salı günü gece yarısına dek izlenebilecek.

‘Şirketler samimi olmak zorunda’

Bozcaada Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi Sinematek Sinemaevi işbirliğiyle gerçekleştirilen festivalin açılışı dün Bozcaada’da gerçekleşti ve çevrimiçi olarak yayımlandı.

Nazlı Salcıoğlu’nun sunuculuğunu üstlendiği açılışta konuşan Festival Yönetmeni Petra Holzer, “Eskiden ülkemizde çevre ve ekoloji kavramlarını kimse ciddiye almazdı. Özellikle de büyük şirketler. Şu sıralar herkes çevreden bahsediyor. Umarım bu, aldırmamak gibi bir durumdan yeşil badana (greenwashing) gibi bir duruma geçişin alametleri değildir. Umarım samimidir. Samimi olmak zorunda. İşte biz, yaklaşık on beş kişi, tüm yıl bunun için çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.

‘Aykırı belgeselleri göstermek için’

“Biz istenmeyen, aykırı belgeselleri göstermek için bu festivali yapıyoruz” diyen Festival Koordinatörü Ethem Özgüven ise “Bugün hâlâ belgesellerin hayli önemli bir kısmı akü sökme ve ölüm ortalaması yirmi yaş olan Çinli gençleri, tekstil boyayan Bangladeşli çocukları ve o boyanan tekstilleri İstanbul’da izbe, havasız atölyelerde diken küçücük kızları gösterirken bu oryantalist yaklaşımlardan kurtulamıyor. Ve ben bir kere daha rica ediyorum, bir üçüncü dünyalı olarak: Aptal değiliz, suçlu değiliz. Sudanlı bebeler, Süryani genç kızlar, Iraklılar, Kübalılar, Afgan kadınlar suçlu değil. Mağdur” diyerek konuşmasını bitirdi.

Festivalde Ana Yarışma kategorisinde kazananı Mücella Yapıcı, Nazmi Ulutak, Aslı Odman, Márcia Gomes de Oliveira, Andrijana Stojkovic ve Juliana Paniagua’dan oluşan jüri ekibi belirleyecek. Gaia Öğrenci Ödülü ise Elif Demoğlu, Benjamin Huguet ve Sam Plakun tarafından açıklanacak.

Bu sene de, geçen seneki gibi festivalde yönetmenlerle çevrimiçi soru-cevaplar ve paneller de gerçekleşiyor. Yönetmenlerle yapılacak soru-cevaplar ve ilgi çekici paneller BIFED’in YouTube kanalından yayınlanıyor. İzleyiciler YouTube canlı yayınlarından yönetmenlere filmleri hakkında sorular da sorabilecekler.

BIFED Panelleri

  • 14 Ekim Perşembe 20.00’de Berrin Demir moderatörlüğünde “Çoban Ateşlerinin Parladığı Yerde: Maden İşçilerinin Katliamdan Direnişe Uzun Yürüyüşü”
  • 15 Ekim Cuma 20.00’de Ümit Hamlacıbaşı moderatörlüğünde “Kadın Emeği, Kadın Kooperatifi ve İklim Krizi”
  • 16 Ekim Cumartesi 15.00’te Mustafa Dermanlı moderatörlüğünde “Yerel Üretim ve Dağıtım İlişkileri”
  • 18 Ekim Pazartesi 20.00’de Faik Uyanık moderatörlüğünde “Başrolde İnsan!”

You may also like

Comments

Comments are closed.