DünyaManşet

Bezos: Uzaya gitmek zorundayız, çünkü gezegeni mahvettik

0

‘Dünyanın en zengin kişisi’ Jeff Bezos, uzay çalışmalarına büyük miktarlarda yatırım yapmasını “İklim değişikliği, kirlilik, ağır sanayii ve artan nüfus gezegeni mahvetti.  Uzay gitmek zorundayız” sözleriyle açıkladı.

Jeff Bezos, kurucusu ve CEO’su olduğu Amazon’dan elde ettiği gelirin önemli bir kısmını uzay teknolojileri üzerinde çalıştığı Blue Origin adlı şirketine aktarması hakkında çarpıcı yorumlarda bulundu. CBS televizyonuna konuşan Bezos, bu yatırımı önemli bulduğunu söyledi: “Bu gezegen için, gelecek nesillerin dinamizmi için önemli olduğunu düşünüyorum. Bu benim son derece önemsediğim ve bütün hayatım boyunca düşündüğüm bir şey.”

İnsanlığın uzun bir geleceği olması açısından uzay teknolojilerini geliştirmenin kritik bir önemde olduğunu vurgulayan milyarder iş adamı, şu ifadeleri kullandı: “Sağlam bir uygarlığa sahip olmaya devam etmek istiyorsak biz insanlar uzaya gitmek zorundayız. Popülasyon olarak genişledik ve dünya göreceli olarak küçük kalıyor. Etkilerini iklim değişikliği, kirlilik ve ağır sanayide görüyoruz. Bu gezegeni mahvetme sürecindeyiz. Bu gezegeni korumak zorundayız.”

Fabrikaların uzaya taşınması teklifi

Gelecekte mikroişlemci gibi üretimi hayli zor olan komplike cihazların düşük maliyetlerle üretilebileceğini belirten Jeff Bezos, böylece dünya üzerinde kirliliğe yol açan fabrikaların uzaya taşınabileceğini ve gezegenin kirlilikten kurtulabileceğini söyledi. Bezos, bununla birlikte bu hayale pek çok nesil ve yüzlerce yıl sonra ulaşılabileceğini belirtti.

Bu seyahatleri olanaklı kılmak amacıyla Blue Origin’in ilk aracı New Shepherd’ın test edilmeye başladığını da açıklayan Bezos, yakın zamanda insanları kısa süreli uzay seyahatlerine çıkarmayı umduklarını belirtti.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.