ManşetSivil Toplum

Beyoğlu’nda çift kişilik koltuk yasağı

0

Beyoğlu Zabıtası, kafelerden çift kişilik sandalyelerin kaldırılmasını istedi. İddiaya göre nedeni: Çiftler yan yana oturmasın!

Birgün gazetesinden Onur Erem’in haberine göre; Beyoğlu Belediyesi İstiklal Caddesi çevresindeki sokaklarda kafelerin ve barların çift kişilik koltuklarını kaldırmaya başladı. İki kişinin yanyana oturabildiği rahat koltukların yerine tek kişilik koltuklar veya sandalyeler koyulmasını isteyen belediye, zabıtalarını kafelere yollayarak iki kişilik koltukların yasaklandığını söylüyor.

SABAH GELİP KOLTUKLARI KALDIRIYORLAR

Ellerinde hiçbir yazılı karar olmadan gelen zabıtalar kararın gerekçesini açıklamaktan çekinirken, bir kafenin koltuklarını da diğerlerine göz dağı vermek için sabahın erken saatlerinde kamyonlara yükleyerek Kasımpaşa’daki belediye deposuna atarak kırdı. Bu olayın esanafa çektirdiklerini Mis Sokak ve İmam Adnan Sokak’taki işletmecilerle konuştuk:

“ZABITAYA ‘ÇİFTLER YAN YANA OTURMASIN DİYE Mİ?’ DİYE SORDUM, ‘İYİ TESPİT’ DİYE CEVAP VERDİ”

Mis Sokak’ta Cafe Nero’da çalışan Muhammed Şimşek zabıtaların hiçbir gerekçe sunmadan kafelere gelerek koltukların tek kişilik sandalyelerle değiştirilmesi gerektiğini söylediğini anlattı. Zabıtalara “bu karar çiftler yan yana otumasın diye mi?” diye soran Şimşek, zabıtaların kendisine “iyi tespit” diyerek cevap verdiğini belirtti.

“Nasıl ki AKP insanları tutuklayıp gerekçesini söylemiyorsa, burada da ‘çift kişilik koltukları kaldırın’ deyip nedenini söylemiyor” diyen Şimşek, “Eğer bu karar çiftleri ayırmak içinse çok vahim, sokaktaki koltuklara bir standart getirmek için yapıyorlarsa da sokak taşlarına bir standart getiremeyen belediyenin koltuklarla uğraşması manasız” diye konuştu. Bu kararın hukuksuz bir şekilde alındığını söyleyen Şimşek, CHP’li Belediye Meclisi üyeleriyle konuştuklarında Belediye Meclisi’nden böyle bir karar çıkmadığını ve CHP’li üyelerin bu uygulamadan tamamen habersiz olduklarını öğrendiğini vurguladı.

“BİR AYDIR UYARILAR DEVAM EDİYOR”

Yine aynı sokaktaki Adalı Cafe’nin çalışanı Mustafa Bozkurt, “Bir aydır bu uyarılar devam ediyor. Geliyorlar uyarıyorlar, gerekçesini sorduğumuzda kendilerinin de bilmediklerini söylüyorlar” dedi.

“SONUNA KADAR DİRENECEĞİZ”

İmam Adnan Sokak’taki Palyaço Kafe çalışanları da bu kararın sevgililer yanyana oturmasın diye yapıldığını, ancak koltuklarını vermeyerek sonuna kadar direneceklerini söyledi.

“TEBLİGATSIZ İŞLEM HUKUSUZDUR”

Bodega Kafe’nin işletmecisi Cengiz Bey bir sabah ansızın gelen zabıtaların bütün çift kişilik koltuklarını alıp Kasımpaşa’daki belediye deposuna atarak kırdıklarını söyledi.

Belediyenin kendilerine hiçbir tebligat yapmadan masalarını alıp hasar vermesinin hukusuz olduğunu söyleyen Cengiz Bey belediyenin 7. Dairesindeki Kentsel Tasarım görevlisi Selda Hanım’la görüştüklerinde kendisine “Biz bank istemiyoruz, bunu gelip kafedeki bir çalışana söylemiştik. Tebligat yapmıyoruz, çünkü tebligat yapınca yasal bir süreç başlıyor” dediğini, ve bunun da belediyenin yaptığı uygulamanın yasadışılığının kanıtı olduğunu vurguladı.

“TANESİ 250 LİRAYDI”

Cengiz Bey, Tanesini 250 liradan aldıkları çift kişilik koltukların kırılmasıyla büyük bir mağduriyet yaşadığını, ancak belediyeyle ters düşmemek için bu uygulamaya karşı yasal bir süreç başlatmadığını söyledi.
Kırık koltuklarından iki tanesinin tamir edilemez hale geldiğini, diğerlerini de kendi çabalarıyla tamir ettiğini anlatan Cengiz Bey, bu koltukları da ancak 25 Mayıs’a kadar tek kişilik sandalyelerle değiştirmek şartıyla geri alabildiğini belirtti. (Milliyet, Birgün)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.