Sağlık

Beyin travması Alzheimer’a yol açabilir

Uluslararası Alzheimer Birliği konferansında sunulan 2 araştırma, beyin dokusunun zedelenmesi ile bunama riski arasında bağlantı olduğunu gösterdi.

Beyindeki doku bozulmalarının bilişsel sorun ve bunama riskini artırabileceği belirlendi.

California Üniversitesinden Prof. Kristine Yaffe ve ekibinin yaptığı araştırmada, 55 yaş ve üzerindeki 281 bin 540 kişinin sağlık durumu incelendi.

7 yıl süren araştırma sırasında, beyin dokusunda zedelenme olanların Alzheimer’a yakalanma riskinin 2 kat fazla olduğu belirlendi. Bu kişilerin ileride hastalığa yakalanma riskinin yüzde 15,3, doku zedelenmesinin olmadığı kişilerde ise yüzde 6,8 olduğu görüldü.

Loyola Üniversitesinden Prof. Christopher Randolph ve ekibinin yaptığı, 513 eski Amerikan futbolcusunun katıldığı araştırma da benzer sonuçlar verdi.

Bilim insanları, Amerikan futbolu oynadıkları sırada birçok kez kafa travmasına maruz kalan sporcularda Alzheimer gibi yaşa bağlı sinir hasarları riskinin artabileceğini belirtti.

Araştırmacılar, düşme ve trafik kazaları sonucu sık rastlanan kafa ve beyin travmalarının sık sık patlamalara maruz kalan Irak ve Afganistan’da görev yapan askerlerde de yaygın olduğunu vurguladı.

Daha önce yapılan araştırmalardan bazıları beyin dokusunun zedelenmesi ve bunama riski arasında bağlantı olduğunu, bazıları ise böyle bir bağlantının bulunmadığını ileri sürüyordu. Bugün Uluslararası Alzheimer Birliğinin konferansında sunulan bu iki araştırma bağlantı olasılığını güçlendirdi. (Ajanslar)

Kategori: Sağlık