GündemManşetTürkiye

[Berkin Elvan davası] Hakim: Bir önce önce bitireceğiz, kararı beğenmeyen üst mahkemeye başvursun

0

Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren Berkin Elvan‘ın ölümüne ilişkin açılan davanın 16’ıncı duruşması İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi‘nde görüldü. Duruşmada, İçişleri Bakanlığı’nın dosyaya müdahale ettiğini söyleyen avukat Can Atalay, Bilirkişi raporunda Berkin Elvan’ın tali kusurlu gösterilmesine tepki gösterdi.

Bilirkişi: Berkin Elvan, güvenliğine özen göstermedi

24 Ocak’ta dava dosyasına giren Jandarma Bilirkişi raporunda Berkin Elvan’ın ‘yasadışı eylemlerde bulunan gösterici grubun olduğu alanda bulunarak kendi güvenliği ile ilgili gerekli özeni göstermediği için’ tali kusurlu olduğunu öne sürdü. Raporda sanık Fatih Dalgalı’nın olayın meydana gelmesinde hangi irade ile hareket ettiğine ilişkin herhangi bir bilgi ve beyanının olmadığı aktarıldı. Ancak ortaya çıkan sonuç itibariyle asli kusurlu olduğu kaydedildi.

15’inci duruşmadan önce dosyaya giren sanık Fatih Dalgalı’nın kusurunun belirlenmesi için hazırlanan bilirkişi raporunda da Zet silahını ateşleyen sanık polisin, biber gazı kullanmada “bilinçli olduğu” sonucuna varıldı. 

İzleyiciler dışarıda kaldı

Duruşmayı izlemek için milletvekilleri Zeynel ÖzenDilşat CanbazTurgut Öker, Cumartesi Anneleri, Gezi Parkı protestolarında öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Kokmaz ile Ethem Sarısuluk‘un annesi Safiye Sarısuluk, Barış Akademisyenleri, Halkevleri, CHP yöneticileri, çok sayıda STK adliyeye geldi. Duruşma salonun küçük olması sebebiyle bazı izleyiciler dışarıda kaldı.

Mahkeme Başkanı: Dosyanın yüzde 90’ı bitti

Mahkeme Başkanı, dosyanın yüzde 80-90 oranında bittiğinin ve bir önce davayı bitirmek istediklerini belirterek, “Biz dosyaya bütün belgeleri delilleri almaya çalıştık. Bizim vereceğimiz karar nihai bir karar değil, beğenmeyen üst mahkemeye başvurabilir” ifadelerini kullandı.

Avukat Çiğdem Akbulut ise son gelen bilirkişi raporunun dikkate alınmamasını talep ederek, “İlk gelen raporda bölgede çatışma yaşanmadığı belirtiliyordu, polisin sektirmesi gerekirken sanık Fatih Dalgalı kafasını hafif eğerek hedef aldı. Bütün bunlar varken son rapor neredeyse Berkin’i asli kusurlu göstermeye çalıştı” dedi.

‘İçişleri Bakanlığı’nın müdahalesiyle delil karartıldı’

Avukat Can Atalay, dosyanın aslında tamamlandığını ve bu sebeple dosyaya yeni rapor alınmaması gerektiğine vurgu yaptı; “İçişleri Bakanlığı müdahale ediyor. Son gelen raporun bir önemi yok ancak dosyadaki delilleri karartmaya çalışıyor. Savcı esas hakkındaki mütalaasından önce bizim esas hakkındaki beyanlarımızı dinlesin. Esas hakkındaki savunmamızdan önce de ek süre talep ediyoruz” dedi. Atalay şunları söyledi:

“Siz keşiften ayrıldıktan sonra polisle jandarma arasında ciddi bir gerilim oluştu. Polis etrafımızı çembere aldı. Jandarmanın polise “olur mu öyle bir şey” dediğini duyduk. Bu tartışmadan sonra jandarma hızlıca keşif yerinden ayrıldı. Dosyadaki görüntülerde çok açık. Gösterilerin barışcıl olmadığı nereden biliniyor, bununla ilgili bir dava var mı? Bilirkişiler hangi hadle barışçıl gösteri olmadığını söylüyor? Olayda bizce kasıt vardır. Berkin yaralandıktan sonra ona müdahale etmek isteyen insanlar gaza boğulmuştur. Soruyoruz Fatih Dalgalı Berkin’i vurduktan sonra kaç tane daha gaz fişeği atmıştır? Sanık polis Fatih Dalgalı ateş ederken sonuçlarını öngörmekte ve buna göre ateş etmektedir. O anda bir gösteri yok. O gösterinin barışçıl olup olmadığına ilişkin bir dava yok. Buna rağmen bu bilirkişiler utanmazca bir çocuğu tali kusurlu saymıştır. …Ancak bu rapora o çocuğun Okmeydanı’nda yaşadığı için suçlu göstermeye çalışması onların ayıbıdır. Bu rezilliği düzeltin!”

Mahkeme, duruşmayı Berkin Elvan’ın ölüm tarihi olan 11 Mart’a erteledi. Avukatlar ve Elvan ailesinin itirazlarının ardından tarih 18 Mart olarak değiştirildi.

Kategori: Gündem

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.