ManşetTürkiye

Bedrettin Dalan’a kırmızı bülten

0

‘İrtica ile Mücadele Eylem Planı’ davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan’la ilgili kırmızı bülten kararı aldı.

Mahkeme, firari sanık Yeditepe Üniversitesi kurucusu Dalan hakkında kırmızı bülten ile arama kararı çıkarılmasına karar verdi.

Dava açıldığı sırada yurt dışında olan Bedrettin Dalan Türkiye’ye dönmemişti.

‘İrtica ile Mücadele Eylem Planı’ iddialarıyla ilgili haklarında dava açılan Yeditepe Üniversitesi kurucusu Bedrettin Dalan ile Albay Dursun Çiçek’in de aralarında bulunduğu 7 sanıklı davanın 15. duruşması bugün yapıldı.

Bir sonraki duruşma 28 Şubat’a ertelenirken, bugünkü duruşmada, sanık ve avukatların taleplerine ilişkin alınan ara kararlar açıklandı.

Buna göre, mahkeme heyeti, Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünün 27 Aralık 2010 tarihli yazılarını dikkate alarak, Bedrettin Dalan hakkında ”silahlı terör örgütü kurma ve yönetme”, ”Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme” suçlarından dava açıldığını hatırlattı.

Mahkeme heyeti, üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyetini, mevcut delil durumunu ve Dalan’ın yurt dışında kaçak konumunda olmasını göz önüne alarak, dosya kapsamına göre yokluğunda tutuklama müzekkeresi çıkarılmasını kararlaştırdı.

Mahkeme, yakalama kararı bulunan Dalan hakkında kırmızı bülten ile arama kararı çıkarılmasına da hükmetti. (Ntv)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.