EkolojiManşet

Bayır Deresi kirlilikten yeşile döndü, yüzeyi çöple doldu

0
Fotoğraflar: DHA

Edirne‘deki Tunca Nehri‘nin kollarından olan Bayır Deresi, bölgedeki tesislerden ve evlerden kaynaklanan atıklarla kirlendi.

Besicilerin hayvanlarının su içtiği, üreticilerin de tarlalarını sulamada faydalandığı dere, kirlilik nedeniyle yosunlarla kaplanıp yeşile büründü, yüzeyi ise çöple doldu.

Mahalleli şikayetçi oldu

Derenin geçtiği Yıldırım Beyazıt Mahallesi‘nde yaşayanlar, kirlilik nedeniyle tarım alanlarını sulayamadıklarını, hayvanlarına da su veremediklerini dile getirip, yayılan kokudan şikayetçi olduklarını söyledi.

Derenin yok olduğunu belirten mahalleli Osman Tireler, DHA’ya önceki yıllarda temiz akan derenin, tesislerin ve mahallede yaşayanların çöpleriyle kirletildiğini iddia etti.

’15 sene önce balık tutuyorduk’

Dereden su içip balık tutukları zamanları anlatan Tireler, “Bu derede biz 15 sene önce balık tutuyorduk. Buradaki tesislerin ve oturan vatandaşların çöp atmasıyla bu dere bu hale geldi. Çeltik suları da bırakılıyor buraya, onun da kirlettiğini söyleyebilirim. Derede şu an bırakın balığı, canlı bir şey yaşamıyor. Çok pis bir koku da yapıyor. Dere pis olduğu için sinek yapıyor. Akşam saatlerinde burada sinekten duramıyoruz. Yetkililerden deremizin temizlenip kurtarılmasını istiyoruz” dedi.

Çiftçilikle uğraşan mahalleli Mehmet Mutafçılar, derenin çevre kirliliğine neden olduğunu belirterek, “Bu dere uzun zamandır böyle pis akıyor. Hem sağlık açısından hem de çevre kirliliği açısından çok kötü. Biz bunu hak etmiyoruz. Daha önce biz bu dereden balık tutar ve bahçemizi, tarlamızı sulardık ama şimdi gördüğünüz gibi pis akıyor. Dere çok pis kokuyor. Yanına yanaşamıyoruz” diye konuştu.

‘Bir an önce temizlenmeli’

Temiz aktığı yıllarda dereden balık tuttuklarını dile getiren İsmail Solmaz ise, “Daha önce temiz akan deremiz şu an çöp içinde. Yazık günah. Daha önce bu dereden balık tutuyorduk. Şimdi bu söz konusu bile değil” dedi.

Solmaz açıklamasında “Burası uluslararası Bulgaristan’a açılan Kapıkule Sınır Kapısı yoluna çok yakın bir bölge. Buranın böyle olması ayrıca utanç verici. Yazık yani, bu derenin bu durumda olması bizleri çok üzüyor. Buranın yetkilisi kimse bir an önce temizlenmesini istiyoruz” söyledi.

Kategori: Ekoloji

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.