Ekolojik YaşamManşet

‘Başka Dünyanın İnsanları’ belgeseli Antalya’da

0

Türkiye’de adil ve temiz gıda üretimini, gıda topluluklarının üretici-türetici ilişkilerini, gönüllülük kavramını ve son yıllarda gerçekleşmekte olan tersine göçü konu alan Başka Dünya’nın İnsanları belgeseli, 22 Temmuz Pazar günü 18:00’de Antalya n’sin cafe’de gösterilecek.

Bisikletleri ile yollara düşüp belgesel çeken Kinocycle ekibi yani Benian Kara ve Uğur Cuya “Başka Dünya’nın İnsanları’nda Bursa, Çanakkale, İzmir ve Antalya’daki Buğday Derneği’ne bağlı Tatuta Organik çiftliklerini ziyaret edip şehirlerden kırsala göç etmiş insanlarla görüştüler. Belgesel gösterimi ücretsiz gerçekleştiriliyor.

“Başka Dünyanın İnsanları’ belgeselinde “Temiz Gıdaya Nasıl Ulaşırız?” sorusunun cevabını arayarak Gıda Toplulukları kurmuş ve üreticilerle, “türetici” dedikleri tüketicileri biraraya getirmiş insanlarla, yaşamlarını şehirde sürdürmekten vazgeçerek, halihazırdaki işlerini dahi bırakarak, kırsala yerleşmiş, içlerinde Sineksekiz yayınevi kurucusu İrem Çağıl, müzisyen Can Kazaz ve gazeteci Murat Sevinç gibi tanınmış isimlerin de bulunduğu bir grup insanla da tanışan Benian ile Uğur onların hikayelerini de bir bütünün parçaları olarak biraraya getiriyorlar.

Bir kısmını planlayarak bir kısmını ise sürprizlere açık bırakarak çıktıkları yolculukta Kinocycle ekibi, üretimlerini atalık tohumlarla ve hiç ilaç kullanmadan yapan, dünyanın her yerinden gönüllüler kabul ederek organik tarım konusunda eğitim veren ve ürettikleri temiz gıdayı şehirdeki insanlara ulaştırmak için insanüstü çabalar harcayan çiftçilerin hayatlarına dahil oluyor ve onların hikayesini anlatıyor. Başka Dünya’nın İnsanları’nda hikayeleri paylaşılan Bayramiç’ten Sevinç Özkaya, Elmalı’dan Serdar Tanal da bu insanlardan bazıları.

Kinocycle

2017 Ekim ayında bisikletleriyle İstanbul’da yola çıkan Benian Kara ve Uğur Cuya’nın hedefi 55 bin kilometre yol yaparak 3 kıtada belgeseller çekmek. Daha önce gazetecilik yapmış olan Benian Kara ile yönetmenlik yapmış olan Uğur Cuya, yola çıkmadan önce kendilerine çeşitli kıtalarda belgesellerini yapmak üzere konular seçtiler ve buna uygun projeler hazırladılar. Bu yolculuğu da bisikletle yapmaya karar verdiler. Yolculuklarının ilk etabında Türkiye’nin Ege ve Akdeniz bölgelerini geçtiler. Bundan sonra Gürcistan’dan çıkış yapıp Hindistan’a oradan Avustralya’ya ve oradan da Latin Amerika’ya geçerek belgesel yolculuklarına devam edecekler.

Hem belgesel filmler çektikleri hem de bunu bisiklet üzerinde yaptıkları için; kendilerine kino: bakmak, sinema anlamlarına gelen, ve cycle: (bisiklet) sürmek anlamlarına gelen iki kelimenin birleşiminden oluşan kinocycle adını koydular

22 Temmuz Pazar günü Antalya Kaleiçi’nde bulunan N’sin cafe’deki gösterime dair facebook sayfasına bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Kinocycle’dan belgesel gösterimi: Can Kazaz’dan İrem Çağıl’a ‘Başka Dünyanın İnsanları’

 

(Yeşil Gazete)

Kategori: Ekolojik Yaşam

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.