ManşetTarım-Gıda

Başka bir ev mümkün : Sera evinde yaşam

0
Görsel: One Green Planet

One Green Planet’te yayımlanan haberi Yeşil Gazete gönüllü çevirmeni Melike Yılmazel‘in çevirisiyle sunuyoruz.

***

Eğer 3 yıllık bir süre için şebekeden bağımsız, sürdürülebilir bir evde yaşama şansınız olsaydı, tepkiniz ne olurdu?

Görsel: One Green Planet

Görsel: One Green Planet

Bitki fotoğrafçılığıyla yaşamını sürdüren Helly Scholten’ın hayali, kendi evini inşa etmekti. Ancak Hollanda’nın ikinci en büyük şehri olan Rotterdam’da  bu hayalini gerçekleştirmesi biraz güçtü. Ta ki Rotterdam Üniversitesi Sürdürülebilir Bina Teknolojileri’nden bir profesörle tanışana dek. Profesörün kendilerine bu deneysel sera evinde yaşama fırsatını sunma ve pilot aile olma önerisi Helly Scholten ve ailesi için kaçırılmayacak bir fırsattı.

Görsel: One Green Planet

Görsel: One Green Planet

Üniversite öğrencileri tarafından tasarlanan ve Rotterdam’ın sanayi muhitine yakın bir yerde bulunan bu sera evine Scholten ailesi Haziran 2015’te taşındı. Teras katında 135 metrekarelik bir sebze bahçesi olan bu evde aile bireyleri hem kendi yiyecekleri ürünlerini yetiştiriyor, hem de ürünlerin bir kısmını satışa sunuyorlar. Teras bahçesinde bulunan su tankları, yağmur suyunu depolayarak, bitkilerin sulanması ve tuvalette kullanılıyor. Fakat bu bahçe yiyecek tedariğinden çok daha fazlasını yaparak evin yalıtımını da sağlıyor. Çatı katında bulunan, güneşe dönük  konumda bulunan pencereler, evin sıcaklığını kontrol altında tutuyor. Bununla birlikte bina iç duvarlara kaplanan balçığın ısıyı emmesi sayesinde yaz günlerinde evin sıcaklığı düşmüş oluyor.

Görsel: One Green Planet

Görsel: One Green Planet

Bu ev, pek çok çaba, emek ve  sorumluluğu da beraberinde getiriyor. New York Times’a konuşan Helly Scholten, yaz tatili için bir haftalığına evden ayrıldıklarını, döndüklerine yetiştirdikleri pek çok bitkiyi ölü bulduklarını ifade ediyor ve konuşmasına şöyle devam ediyor:  “Sera mimarisine sahip bir ev ısınmaya müsaittir, dolayısıyla bitkilerin iki günde bir sulanması gerekir. Ayrıca sıcaklığı düşürmeniz için pencereleri açma konusunda da titiz olmanız gerekiyor.”

Görsel: One Green Planet

Görsel: One Green Planet

Scholten evini, doğa ve toplumun mükemmel bir karışımı olarak tanımlıyor. Bu evde yalnızca 2018’e kadar yaşamaları planlanıyor. Ev daha sonra  tahminen 500.000 avro üzerinden pazara sunulacak. Ama Scholten ailesi şimdiden, bundan sonra başka bir evde yaşamayı hayal bile edemiyor ve bir sonraki talihlinin yine kendileri olmalarını umuyor.
Bu ev bilinçli yaşamın doruk noktası. En azından şimdilik hepimiz bir sera evinde yaşama şansına sahip olmasak da, seçimlerimizi sürdürülebilir yaşam çerçevesinde şekillendirebiliriz. Eğer Scholten ailesinin sera evi macerasını takip etmek isterseniz instagram sayfalarına göz atabilirsiniz.

 

Haberin İngilizce Orijinali

Yeşil Gazete için çeviri: Melike Yılmazel

(Yeşil Gazete, One Green Planet)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.