Hayvan HaklarıManşet

Bartın’da sokak hayvanlarına karşı şiddete dur demek için açlık grevi

0

Bartın’da üç hayvan hakları savuncusu Ayşe Köse (46), Uğurcan Saban (18) ve Sevim Arkan (44) sokak hayvanlarına yönelik şiddete “dur” demek amacıyla 4 gündür şehir çöplüğünde açlık grevi yapıyor.

Bartın’da İnkumu beldesindeki şehir çöplüğündeki açlık grevine devam eden aktivistlerden Sevim Arkan yaptığı açıklamada grevdeki amaçlarının sokak hayvanlarına yönelik şiddetin sona ermesi olduğunu ifade etti ve “Bu canlıların da bizimle birlikte yaşama hakları olduğunu herkesin bilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Sokak hayvanlarına şiddet uygulayanlara cezai yaptırım getirilmesi çağrısında da bulunan Arkan, “Belediyeler görevlerini lütfen yapsınlar. Kısırlaştırmalarını yapsınlar, biz bu hayvanlarla iç içeyiz, bunların var olduğunu bilsinler. Televizyonu açtığımızda hep şiddet olaylarıyla karşılaşıyoruz. Birisi tecavüz ediyor bir hayvana 250 lira cezayla kurtuluyor. Bugün hayvanlara bunu yapan yarın da çocuğa istismar yapar. Bunu niye gözardı ediyorlar Ağır cezalar gelmesi lazım artık” ifadesini kullandı.

Ayşe Köse de 5199 sayılı yasanın kağıt üzerinde kalmaması gerektiğini dile getirerek, sokak hayvanlarına yapılan şiddetin Kabahatler Kanunu’ndan çıkarılıp Türk Ceza Kanunu kapsamına alınmasını önerdi.

Kötü muameleye maruz kalan hayvanlar için şikayet yollarının açık tutulmasını isteyen Köse, “7 gün 24 saat açık bir veteriner bulamıyoruz. 153’ler hiçbir iş yapmıyor. Vasiyetimiz, bizi buraya gömsünler. Hayvanseverlere sesleniyoruz; biz ölürsek Gölpazarı’ndaki ve buradaki hayvanlarımızın hiçbirisini bırakmayın” dedi.

 

(NTV)

You may also like

Comments

Comments are closed.