ManşetDoğa

Bartın’da endemik bitki türü keşfedildi

0
Fotoğraf: AA

Küre Dağları Milli Parkı’nın Bartın sınırları içerisinde yer alan bölgesinde yeni bir endemik bitki türü keşfedildi. Bartın Üniversitesi Ulus Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Bilge Tunçkol tarafından keşfedilen bitkiye şehrin ismi verildi.

Anadolu Ajansı’ndan Selim Bostancı’nın haberine göre üç Tunçkol’un 2013-2016 yıllarında bölgede sürdürdüğü floristik arazi çalışmaları sırasında keşfettiği bitki türü 3 yıl süren çalışmaların sonucunda bilim dünyasına kazandırıldı.

Bilim dünyası için yeni bir tür

Herbaryum ve literatür çalışmaları sonucunda dünyada sadece Bartın’da yetiştiği tespit edilen bitki, dünyanın önde gelen bilim dergilerinden “Acta Botanica Croatica”da bilim dünyası için yeni bir bitki türü olarak yayımlandı.

Bitki türü, Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından “Doğa Koruma Açısından Küresel Düzeyde Öncelikli Ekolojik Bölgeler” arasında kabul edilen ve tehlike altındaki “Karadeniz Nemli Karstik Orman” ekosistemlerinin en zengin biyolojik çeşitliliğine sahip alanlarından olan Küre Dağları Milli Parkı’nın Bartın bölümünde keşfedildi.

Yeni bitkinin ismi ‘Bartın Geveni’ oldu 

Çalışmayla yayılış alanı ilk defa Bartın sınırları olan dünya için yeni bir endemik bitki türünün keşfedildiğini belirten Tunçkol, yeni bir geven türü olan bu bitkiye dünyada ilk defa keşfedildiği yer olan Bartın’daki yayılışına ve yaşam alanına ithafen “Astragalus bartinense” (Bartın geveni) adı verildiğini söyledi.

‘Gösterişli renkte çiçekleri var’

Tunçkol, “2017 yılında Prof. Dr. Necmi Aksoy danışmanlığında tamamlanan TÜBİTAK destekli ‘Küre Dağları Milli Parkı’nın Bitki Toplumları ve Florası (Bartın Bölümü)’ adlı doktora tez çalışmasında bu bitki türü keşfedilmiş ve Türk botanikçilerle birlikte isimlendirilmiştir” dedi.

Bitkinin oldukça gösterişli renkte çiçeklere sahip olduğunu ve kayalık habitatlarda adeta yer örtücü bir halı gibi doğayı sarıp sarmaladığını belirten Tunçkol “Bu yeni bitki, park ve bahçelerde özellikle ‘kaya bahçeleri’ ve ‘yer örtücü’ süs bitkisi olarak kullanım potansiyeline de sahiptir” dedi.

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun da üniversite olarak bilimsel üretkenliklerini her geçen gün artırdıklarını, bölgeden başlayarak ülkenin kalkınmasına değer kattıklarını belirtti.

Uzun, sürdürülebilir bir gelişim anlayışıyla devam ettirdikleri yolculuklarında hep daha iyisini hedeflediklerini vurgulayarak bu doğrultuda yeni bir bitki türünü daha bilim dünyasına kazandıran Ulus Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Bilge Tunçkol ve çalışma ekibini tebrik etti.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.