2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMİManşetTürkiye

Bakanlıktan Hatay’daki muhtarlara özel yazı: Kamulaştırıyoruz

0

Hatay‘ın Defne ilçesinde bulunan Orhanlı ve Ballıöz mahallelerindeki 58 parsele ilişkin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından kamulaştırma kararı alındı. Karara tabii alanların çoğunluğunu tarlalar ve ormanlar oluşturuyor.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Kentsel Yenileme Dairesi Başkanlığı, kararı iki mahallenin muhtarına özel kamulaştırma mektubu ile bildirdi.

Orhanlı ve Ballıöz mahallelerinin sakinleri, kamulaştırma işlemlerinin sessiz sedasız başlatılması ve daha artçı depremler devam ederken apar topar mülklerine el konulması nedeniyle karara tepki gösterdi.

Karara, “Deprem nedeniyle oluşan zaruriyet çerçevesinde depremzedelerin en kısa süre içerisinde barınma sorunlarının giderilmesine yönelik yapılacak konutların ivedilikle depremzedelere teslim edilebilmesi” gerekçe gösterildi.

‣ OHAL kapsamında yapılaşma kararı: Orman ve meraya inşaat yapılabilir

Karar mektubunda şu ifadelere yer verildi:

“Bölgedeki taşınmazlarla ilgili bedellerin hak sahiplerine ödenmek üzere banka hesabına yatırılmasına ilişkin mahkeme kararının verilmesini müteakip taşınmazlarla ilgili mahkeme esas ve karar numarasına ait bilgileri de kapsayacak tebligatlar hak sahiplerinin adreslerine 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun Uzlaşma görüşmeleri çerçevesinde İdaremizce gönderilecek olup, bu kapsamda mahkemece yatırılması sağlanan (arazi/arsa, ağaç, yapı müştemilat v.b) bedellerin uygun görülüp görülmediği hususu hak sahiplerine tebliğ edilecek; Bedeli uygun gören hak sahipleriyle uzlaşma sağlanarak kamulaştırma işlemleri sonuçlandırılmış olacak, bedeli uygun görmeyen hak sahiplerine ait taşınmazların bedellerinin yeniden tespiti için yine 2942 sayılı Kamulaştırma kanunu gereğince mahkemesine müracaat edilerek hak sahiplerinin de taraf olarak katılımının sağlanacağı dava sonunda ortaya çıkacak bedel ile hak sahiplerince bankalardan çekilecek ilk bedel arasında oluşacak farka ilişkin işlemler yürütülecektir.”

You may also like

Comments

Comments are closed.