ManşetTarım-Gıda

Bakanlık ‘çürük elma’ videosuna inceleme başlattı

0
Fotoğraf: AA

Kayseri‘nin Yahyalı ilçesindeki bir depoda çalışan tüccarın toplanan çürük elmaların görüntüsünü paylaşarak çürük elmalardan meyve suyu yapılacağını söylemesinin ardından Tarım ve Orman Bakanlığı olayla ilgili inceleme başlattı.

Tiktok hesabı üzerinden paylaşılan videoda fabrikalara meyve suyu yapılmak üzere gönderildiği iddia edilen yüzlerce kilo çürük elma gösteriliyordu. Depoda kendisine “Çekme” uyarısı yapılan tüccar, “Çekeceğim. Millet ne içtiğini görsün. Seneye 10 kuruş elma. Daha bunun suyunu içeceğiz” dedi.

Görüntüde yer alan üretici ise, “Bu elmalar ne olacak?” sorusuna “Meyve suyu olacak” yanıtını verdi. Görüntülerin sosyal medyada yayılması ve tepki toplaması sonucu paylaşımın sahibi, videoyu hesabından sildi.

Bakanlık inceleme başlattı

Görüntülerin sosyal medyada yer almasının ardından Tarım ve Orman Bakanlığı da harekete geçti. Konuyla ilgili inceleme başlatıldığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bazı sosyal medya hesaplarında çürük elmaların toplanıp meyve suyu yapılacağına dair iddiaların yer aldığı bir görüntünün paylaşılması üzerine ekiplerimiz konuyla ilgili derhal inceleme başlatmıştır. Bakanlığımız halk sağlığını tehlikeye atacak hiçbir uygulamaya bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kesinlikle müsaade etmeyecektir. Konu detaylıca araştırılıp ilgili birimlerimiz gereken çalışmayı ivedilikle yapacaktır. Gıda ile ilgili her türlü şikayeti Alo 174 gıda hattı ya da 0501 174 0 174 numaralı Whatsapp ihbar hattına yönlendirebilirsiniz.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.