ManşetKitapLGBTİ+

Bakanlık, ‘Büyülü Gökkuşağı’ isimli çocuk kitabını ‘muzır yayın’ ilan etti

0

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, “Ben De Okuyorum Öykü Dizisi 3-Büyülü Gökkuşağı” adlı kitabı muzır yayın ilan etti. Karar sonrası kitap, içi görülmeyen zarf veya poşet içerisinde 18 yaştan büyüklere satılabilecek.

Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu kararının Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandığı belirtildi.

‘Cinsiyet değiştirme özendiriliyor’

Açıklamada kitabın içerisinde yer alan bazı ifade ve tasvirlerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğunun tespit edildiği öne sürüldü. Muzır içerikten ne kast edildiği ise şu cümlelerle aktarıldı:

Kitap çocuk iken gökkuşağının altından geçince kızlar erkek, erkekler de kız olur hikayesinden etkilenen Yılmaz’ın rüyasında arkadaşı Dilek’le gökkuşağının altından geçtikten hemen sonra ikisinin de cinsiyetinin değişmesi, daha sonra tekrar gökkuşağının altından geçerek eski hallerine geri dönmeleri anlatılıyor. Söz konusu kitapta cinsiyet değiştirmeyi özendirici bazı ifadelere yer verilmesinin kitabı okuyan farklı yaş gruplarındaki çocukları cinsel kimliklerini sorgulamaya yönelteceği bununla birlikte kitapta yer alan ifadelerin çocukların ruh ve duygu sağlığı ile dengeli gelişimine zarar verebilir; ayrıca çocukların kişisel gelişimleri ve maneviyatları üzerinde olumsuz tesir oluşturabilir.

12 bin üzerinde yayın incelendi

​Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nca bugüne kadar gazete-dergi gibi 12 bin 790 yayın ve 26 kitabın değerlendirildiği aktarıldı.

19 kitabın küçükler için zararlı olduğunun kararlaştırıldığı bildirilen açıklamada müstehcenlik suçuyla ilgili 4 bin 957 adli bilirkişi raporunun hazırlanıp adli makamlara gönderildiği duyuruldu.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.