ManşetTürkiye

Bakan Soylu Nuriye Gülmen’i ‘terörist’ ilân etti ama yargı kararı öyle demiyor: Beraat!

0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bugünkü açıklamasında ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen’in “silahlı terör örgütüne” üye olduğunu ve bu suçtan tutuklandığını söyledi.

Avukat Selçuk Kozağaçlı Twitter hesabından “İşte Bakan’ın iddia ettiği 2012 tarihli suçlamanın akibeti: Beraat, savcılık temyiz dahi etmediği için kesinleşme… Bu mu örgüt üyeliği?” yazarak söz konusu kararı paylaştı.

Öte yandan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Nuriye Gülmen’in DHKP-C üyesi olduğuna yönelik açıklamalarının aksine verilen beraat kararında, “Eylemlerinin, terör örgütü üyeliği için gerekli olan süreklilik, yoğunluk ve çeşitlilik arz etmediği, ayrıca sanığın atılı terör örgütü üyeliği suçunu işlediğine dair mahkûmiyete yeter derecede kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı…” ifadeleri yer aldı.

Bakan Soylu, “Bu kişiler daha önce defalarca gözaltına alındılar. 25 kez gözaltına alındılar, defalarca tutuklanmışlar, devlet memuru. Biri öğretmenmiş, biri de akademisyen. Kusura bakmasınlar biz çocuklarımızı terörist olarak eğitsinler diye okula göndermiyoruz. Çocuklarımızı eğitim alsınlar diye teröristlerin eline teslim edemeyiz. Terör örgütü adına basın açıklaması yaparken tutuklanmışlar. Nuriye Gülmen’in bir zamanlar Fehriye Erdal’a yaptıkları gibi şirin fotoğraflarını asıyorlar. Ben size hikayesini anlatayım; DHKP-C’ye yönelik operasyonlar çerçevesinde örgütün dış yapılanmasında olduğu gerekçesiyle hakkında arama kararı çıkıyor. 9 Mayıs 2012 tarihinde yakalanıyor, tutuklanıyor ve sonra 1 Nisan 2015’de salındıktan sonra yeniden gözaltına alınıyor. 10 Nisan 2015’de açığa alınıyor. Arkadaşlarımız uzun bir liste vermişler. DHKP-C mensubu kişilerle örgüt adına çalışma, afiş asma. Bu anlattıklarım OHAL’den önce olan şeyler. Yani bu kişinin DHKP-C ile organik bir bağı söz konusu” demişti.

(Yeşil Gazete)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.