Doğa MücadelesiManşetTürkiye

Bakan Murat Kurum: Kanal İstanbul, dünyanın en çevreci ve doğaya saygılı projelerinden biri

0

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 103 emekli amiral tarafından kaleme alınan Montrö Bildirisi sonrası bir açıklama yaparak, söz konusu bildirinin Kanal İstanbul projesine yönelik bir tehdit olduğunu ileri sürdü.

Kurum, “Kanal İstanbul’u yapacağız! Şimdi her zamankinden daha çok inanıyoruz” başlığıyla yaptığı açıklamada, Montrö Bildirisi’yle darbe bildileri arasında benzerlik olduğunu iddia etti.

Murat Kurum, yaptığı yazılı açıklamada “Dün gece itibarıyla, Cumhurbaşkanımızın ‘inadına yapacağız’ derken tam olarak neyi, nereleri, hangi mihrakları, kimleri kastettiği ayan beyan ortaya çıkmıştır. Bu sözde emekli Amirallerin yelkenlerini kimin rüzgarıyla şişirdiklerini milletimiz çok iyi bilmektedir. Ve milletimiz her fırsatta onlara; ‘Hükümetlere istikamet verdiğiniz o deniz bitti’ demiştir” ifadelerini kullandı.

‘Ne kadar da birbirlerine benziyor’

Kurum, Montrö Bildirisi’yle darbe bildirisi arasında benzerlik olduğunu ileri sürerek şu açıklamalarda bulundu:

Bugün, ‘Ya Kanal Ya İstanbul’ diyenlerle; ÇED Raporu’nu okumadan televizyonlarda ahkam kesenlerle, Gezi sürecinde hadsizce hükümetimizden tüm dev projelerin durdurulmasını isteyenler, Türkiye’nin tüm projelerine itiraz eden takozcu odalar ve birliklerle; bu ülkedeki her hayra fren olmaya çalışan kör ve sağır muhalefet anlayışı, bundan 1 yıl önce Kanal İstanbul’a dair millet iradesini yok sayan açıklamalarıyla ortaya çıkan 126 emekli büyükelçinin sözleriyle; dün gece yarısı, Kanal İstanbul’u bahane edip, zihinlerindeki antidemokratik kalıntıları izhar eden darbeci bildiriye imza atan 103 emekli amiralin kullandığı ifadeler ne kadar da birbirlerine benzemektedir.”

‘Kanal İstanbul’u millete armağan edeceğiz’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul’un yapılmasında kararlı olunduğunun altını şöyle çizdi:

Bunlar; aynı gönyeyle çizilmiş, aynı tezgâhtan geçirilmiş, aynı merkezden sufle almış, aynı fabrikadan çıkmış, yıllar yılı millet iradesine kast eden vesayetçi odakların son kalıntılarıdır, son sözleridir. Biz dün olduğu gibi bugün de; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, ülkemizin ve milletimizin hayrına gördüğümüz projeleri bir bir esere dönüştürmeye devam edeceğiz. Siz bir söyleyeceksiniz, biz bin yapmaya devam edeceğiz. Siz olmaz diyeceksiniz, biz nasıl olduğunu eser üreterek ortaya koymaya devam edeceğiz. Olmaz dediğiniz nice projelerimiz gibi Kanal İstanbul’u da milletimize armağan edeceğiz.”

‘Bir devlet ve millet projesidir’

Kanal İstanbul’un Türkiye’nin en kapsamlı Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu’yla hayata geçirildiğini iddia eden Murat Kurum, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Tamamlandığında denizcilik, ulaşım ve uluslararası ilişkiler tarihini değiştirecek projedir. Bir devlet ve millet projesidir. Bu aziz vatanın istiklalinin, gelecek nesillerimizin istikbalinin garantisidir.

Dünyanın inci gerdanlığı olan İstanbul boğazımızı koruma, kurtarma, özgürlüğünü teminat altına alma projesidir

1400 yıllık sevdamız olan İstanbul’un var olan marka değerini en yüksek noktaya taşıyacak projedir. Türkiye’yi şehircilik, lojistik, ulaşım, ar-ge ve deniz ticaretinin merkez ülkesi konumuna yükseltecektir.

On binlerce gencimize istihdam sağlayacak, yatırım bedelini birkaç yıl içerisinde karşılayacak, her yıl milli ekonomimize milyarlarca liralık katkı sunacak bir projedir.

56 kurum ve kuruluşumuzun, belediyelerimizin, üniversitelerimizin, 200’den fazla bilim adamımızın, medya ve vatandaşlarımızın katkılarıyla hazırlanan Türkiye’nin en kapsamlı ÇED Raporu’yla hayata geçirilmektedir.”

‘Türkiye’nin en çevreci şehircilik projesi’

Kanal İstanbul’un dünyanın en çevreci ve doğaya saygılı projelerinden biri olduğunu ileri süren Kurum, Türkiye’nin en çevreci şehircilik projesi olduğunu da söyledi:

Dünyanın en çevreci ve doğaya saygılı projelerinden biridir. Proje alanının yaklaşık yüzde 52’si yeşil alan olan; sosyal donatı alanları, yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, millet bahçeleri ve ekolojik koridorlardan oluşan Türkiye’nin en çevreci şehircilik projesidir.

Deprem Dönüşümü Rezerv Konut Alanı’nda, 500 bin nüfusuyla Dünya’nın en geniş akıllı şehri kurulacaktır. Tüm konutlar; mahalle kültürümüzü yansıtan, az katlı, yatay mimarinin hakim olduğu bir anlayışla inşa edilecektir.

Tüm planlama çalışmalarımızı tamamladık. 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planı bitti. 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı bitti. 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı bitti. Şimdi her adaya göre projelerimizi hazırlıyoruz.

Büyük Türkiye’nin en büyük yatırımı olacak Kanal İstanbul, ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.”

Montrö Bildirisi’ne tepkiler

Montrö Sözleşmesi’nin gündeme gelmesinden sonra, 103 emekli amiral Montrö Sözleşmesi’nin bir diplomasi zaferi olduğunu belirtip, sözleşmenin tartışma konusu yapılmaması gerektiğine vurgu yapmıştı.

Yayımlanan bu bildiriye de hükümet kanadından kısa sürede tepkiler gelmişti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, emekli amirallerin yayımladığı bildiriye “Yıllardır içeride, dışarıda vatan ve millet düşmanlarıyla cephe cephe amansız bir mücadele sürerken ortalıkta gözükmeyen emekliler, kendi uydurdukları gündemlerle kaos simsarlığı üstlenmişler” açıklamasını yaparken, AKP Sözcüsü Ömer Çelik, bildirinin hem Cumhurbaşkanına hem de Türk Silahlı Kuvvetleri‘ne karşı bir provakasyon olduğunu dile getirmişti.

You may also like

Comments

Comments are closed.