Koronavirüs SalgınıManşetSağlıkTürkiye

Bakan Koca: Aşı konusunda sözleşmelere uyulmuyor, hedef haziran sonu 40 yaş üzeri aşılamanın tamamlanması

0
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, her gün yeni bir rekor kıran koronavirüs vaka sayılarına ilişkin olarak, Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan‘a konuştu. Vaka sayılarındaki ciddi artışta mutasyonun etkili olduğunu belirten Koca, asıl olarak önlemlerin gevşetilmesine dikkat çekti: 

‘Ramazan’ı fırsata çevirmeliyiz’

Koca, şunları söyledi:  

“Ramazanı fırsata çevirmemiz gerekiyor. Ramazanda hareketliliği azaltmamız lazım. Bugüne kadar yaşadığımız piklerde bir noktadan sonra durduğunu biliyoruz. Bu da aynı şekilde olacak. Ama bu nereye kadar çıkabilir? Onun için bir şey demem zor. Fakat önümüzdeki Ramazan ayıyla birlikte hareketlilik azalırsa pik noktasından aşağı doğru inişi bekliyoruz.

Artan vaka sayısına göre hastanede entübe olan, yoğun bakıma alınan, hastanede yatan hasta sayısının aynı oranda olmadığını görüyoruz.

’20-65 yaşlarında ölüm oranı yüzde 50’nin üzerinde arttı’

65 yaş üzeri kişilerin vefat oranı, yüzde 20’ye yakın düştü. Başka bir parametre söyleyeyim: 20 yaşla 64 yaş arası ölüm oranı yüzde 20’den yüzde 32’ye çıkarak yüzde 50’nin üzerinde arttı. Bu oranlar, aşının etkisini ortaya koyuyor.

Ocak ayında vaka sayısı 5-6 bin iken bizim günde ortalama 100’e yakın yoğun bakıma giren hastamız olurdu. Şimdi vaka sayısı 54-55 binlerde… Yoğun bakıma giren hasta sayımız 300… Entübe olanlar da 100’den 300’e çıktı. Vaka sayısı dokuz kat artarken, yoğun bakım ve entübe olan hasta sayısı üçte bir artıyor.”

Sağlık Bakanı, sağlık sisteminde bir tıkanma olup olmadığı yönündeki soruyu, “Şu anda bir sorun yok. Ama üç dört hafta daha böyle giderse, sorun olmaya başlar. Şu andaki yük, bizim özellikle kasım aralık döneminde yaşadığımız sağlık yükünün oldukça altında” diye 

You may also like

Comments

Comments are closed.