TürkiyeKanal İstanbulManşet

Babacan: Devlet projesi diye bir şey uydurdular, Kanal İstanbul’u tabii eleştireceğiz

0
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 1. Olağan Ağrı İl Kongresi‘nde konuştu. AKP’nin “Biz batarsak, ülke de batar” söylemini eleştiren Babacan, Türkiye’nin tek parti devleti olmasına izin vermeyeceklerini kaydetti.
Ali Babacan, Kanal İstanbul’u eleştiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu‘na İçişleri Bakanlığı’nca soruşturma açılmasını da eleştirerek, “O projenin yapılacağı ilin belediye başkanı o projeyi eleştiremezmiş. Tabii ki eleştireceğiz” dedi.
AKP ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın kanal için “devlet projesi diye bir kavram uydurduğunu belirten Babacan şunları söyledi:
“Neymiş; ‘devlet projesi’ imiş. Hiç kimse bunu eleştiremezmiş. Ülkenin bu yokluğunda Kanal İstanbul diye bir projeye milyarlarca dolar para harcamaya hazırlanıyorsunuz. Tarım alanlarının suya ihtiyaç duyduğu, şehirlerimizin depreme karşı hazırlanması gereken bir dönemde Kanal İstanbul diye bir projeyi kafayı taktınız. Çünkü orada rant var.”
Babacan’ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle:
Gençler iş arıyor, onlar propaganda binası dikiyor: “Memlekette işsizlik almış başını gitmiş. Ben Dışişleri’ne bakarken işsizlik yüde 9’lardan 14’lere çıktı. Sonra gel ekonomi kötü toparla dediler. Ekibi toparladık, kimseyi de karıştırmadık açıkçası. İşsizlik 5 puan aşağıya çektik. Yüzde 8-9’a indirdik. Buraya gelirken Cumhurbaşkanlığı İletişim Ofisi’nin binasını gördüm. Gençler iş ararken onlar propaganda için bina dikiyorlar. 

Biz batacaksak, ülke de batsın diyorlar: Ülke de bizimle beraber batsın diyerek tehdit ediyorlar.  Ülkenin kaderiyle kendi partilerinin kaderinin aynı olduğunu söylüyorlar. Bu ne kadar tehlikeli bir ifade, insanımızı korkutuyorlar. Biraz daha analiz ettiğimizde, sadece korkutma değil, altında tehdit de olduğunu görüyoruz. ‘Biz batacaksak ülke de batsın’ diye bir tehdit var. Hiç merak etmesinler.  Bu milletin çalışkan ve fedakar evlatları, DEVA Partisi’nin genç kadroları, ehliyet ve liyakat sahibi kadrolar bu ülkeyi layık olduğu şekliyle yönetecek.

Devlet, tek partinin devleti değildir

Sonuna kadar eleştireceğiz: Devlet ile bir partiyi aynı hamura koyuyorlar. Bu devlet tek bir partinin devleti olamaz, olmayacak. İzin vermeyeceğiz. Bu devlet hepimizin, bu milletin. Kimse milyonlarca insanın oyuyla seçilmiş kişilerin eleştirilerine karşı yeni şeyler icat etmesin. Böyle bir şey yok. Eleştireceğiz, sonuna kadar eleştireceğiz. Oturup bunu tartışacaksınız. Tarafsız ve bağımsız kuruluşlarla bu projenin etki analizlerini iyi yapacaksınız.

Sosyal yardımlar kesilmeyecek: Kendileri giderse, bu sosyal yardımlar ortadan kalkacakmış, artık verilmeyecekmiş gibi hava oluşturmaya çalışıyorlar. Öyle bir şey yok. Kimse bundan korkmasın. Biz DEVA Partisi olarak onların zihniyetinin tam tersine, sosyal yardımları hak temelli bir sisteme oturtacağız. Bu yardımlar iktidar partisinin lütfu değil, vatandaşımızın zaten hakkıdır. Sosyal yardım, sosyal hizmet, sosyal sigorta ve istihdam hizmetlerinde entegrasyonu sağlayacağız.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.