EnerjiManşet

Ayvalık’a güneş enerjisi santrali hazırlığı

0

Balıkesir’in Ayvalık ilçesi Belediye Başkanı Rahmi Gençer  ilçeye güneş enerjisi santrali kurulacağını açıkladı.

1 ayvalık güneş

Ayvalık Belediyesi güneşten elektrik elde etmeye hazırlanıyor. İlçede kurulması planlanan 3.5 MW’lık güneş enerjisi santralinden (GES) elde edilecek elektrik belediyede kullanılacak, fazlası ise satılacak. Bir dizi temasta bulunmak üzere Almanya’ya giden Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, bu ülkede güneş enerjisi santrali, eski bir sabunhanenin kültür merkezine dönüştürüldüğü projelerini inceleyip yetkililerden bilgi aldı.

Almanya seyahatimiz verimli geçti. Öncelikle güneş enerjisinden elektrik üretimiyle ilgili güzel bir çalışma yaptık. Almanya’da güneş enerjisinden elektrik üretimi çok fazla. Şimdi Türkiye’de de yatırım yapmayı düşünüyorlar. Biz de bunu inceledik. Türkiye’de ilklerden birini yapmak istiyoruz diyen Başkan Gençer, “Öncelikle belediyenin kullandığı elektriği üretmek için girişimde bulunacağız. Yaklaşık 3.5 MW’lık bir proje için araştırıyoruz. Bunun Türkiye’de ruhsatlarla, prosedürlerle ilgili bürokratik işlemleri olacak. Bunları hallettiğimiz takdirde çok kısa zamanda bu sistemi kurabiliriz” şeklinde konuştu.

Kanunlarla ilgili bir süreç olduğunu sözlerine ekleyen Gençer, “Enerji ruhsatıyla ilgili bir süreç var. Bu işi çok uzamadan halledeceğimize inanıyorum. Güneş panelleri için yaklaşık bize 40 dönüm bir arazi lazım. Paneller kesinlikle tabiat parkları içinde olmayacak. Aynı zamanda tarım arazisinde de olmayacak. Bunlara çok dikkat ediyoruz. Böyle bir araziyi tahsis edeceğiz” dedi.

 

 

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.