KadınManşetTürkiye

Ayşe Tuba Arslan cinayetinde kamu görevlilerine ceza yok

0

23 kere suç duyurusu ve dört kere de koruma kararına rağmen boşandığı erkek tarafından sokak ortasında katledilen Ayşe Tuba Arslan‘ın cinayetiyle ilgili kamu görevlileri hakkında yürütülen soruşturma ve incelemelerde hiçbir görevli ceza almadı.

Hakimler ve Savcılar Kurulu, (HSK) Ayşe Tuba Arslan’ın cinayetinin faili Yalçın Özalpay hakkında ev hapsi dahi uygulamayan hakim hakkında “Kovuşturmaya yer yok” diyerek dosyayı kapattı.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül “Adalet kapısına gelenin feryadına sessiz kalamaz. Bu konuda yargısal olarak en ufak bir aksaklık yaşandıysa HSK gerekli müeyyideyi uygulayacaktır” demişti.

Şönim görevlilerine de suçlama yok

Eskişehir Şiddeti Önleme ve İzleme (ŞÖNİM) sorumlularının, Arslan’ın suç duyuruları ve tedbir kararları takibi konusunda ihmallerin olduğu, Bakanlık avukatlarının dava süreçlerini takip etmediği gerekçeleriyle ilgili soruşturmadan da herhangi bir suçlama çıkmadı.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, CHP’li Utku Çakırzer’in konuyla ilgili soru önergesine şu yanıtı vermişti: “ŞÖNİM personeli hakkında gerekli soruşturma gerçekleştirilerek, yapılan incelemede Bakanlığımız görevlerine ilişkin mevzuat çerçevesinde gerekli mesleki iş ve işlemlerin gerçekleştirildiği tespit edilmiştir.”

‘Emniyet birimlerinin bir kusuru yok’

Eskişehir Aile Mahkemesi‘nin uzaklaştırma kararlarına uymayan fail hakkında etkili tedbirler uygulamaması, şiddeti önleme amaçlı elektronik kelepçe ya da zorunlu hapis cezasının hiçbirini uygulamaması nedenleriyle yapılan soruşturma sonucu HSK tarafından Ayşe Tuba Arslan’ın babası Serdar Arslan‘a 4 Ocak tarihinde iletildi.

Ayşe Tuba Arslan’ın katledilmesinde polisin ihmal ve kusuru olup olmadığına ilişkin Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen inceleme sonucunda da “Emniyet birimlerinin bir kusur olmadığı ve soruşturma yer olmadığı”na karar verildi.

“Bugün yaşıyor olabilirdi”

Sorumlu kamu görevlilerin aklanmasına Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer tepki gösterdi. HSK’nın kamu görevlilerini koruduğunu belirten Çakırözer konuyla ilgili şunları söyledi:

Sorumlu kamu görevlilerinin aklanmasına CHP Milletvekili Çakırözer tepki gösterdi. Aklama kararlarını ‘skandal olarak niteleyen Çakırözer, “Bir yıl önceden ‘Geliyorum’ diyen bu cinayete göz yuman devlet görevlileri hakkında hiçbir yaptırım yok. Hakimler bir tek başvuruda dahi farklı davranmış olsalar bugün Ayşe Tuba yaşıyor olacaktı. HSK hakim ve savcılarını, Emniyet polisini, Aile Bakanlığı da uzmanlarını korudu. Tam 23 kez ‘Can güvenliğim yok, beni koruyun’ diyen Ayşe Tuba’yı koruyamayan devlet bu kararlarıyla onu mezarında bir kez daha öldürdü. ‘Ayşe Tuba’nın feryadına sessiz kalamayız’ diyenler, görülüyor ki bugün bu feryada kulak tıkadı. Ayşe Tuba’nın katledilmesinden bu yana 408 günde tam 324 kadın daha öldürüldü bu ülkede.”

Hangi kurum sorumluydu?

Eskişehirli yedi avukat, Ayşe Tuba Arslan’ın yaptığı 23 suç duyurusuna rağmen neden korunamadığına dair 56 sayfalık bir rapor hazırladı. Raporda şu sonuçlar ortaya çıktı:

  • Aile Mahkemesi uzaklaştırma kararlarına uymayan saldırgan hakkında etkili tedbirleri seçmemiş, şiddeti önleme amaçlı GPS donanımı, elektronik kelepçe ya da zorunlu hapis cezasından hiçbirini uygulamadı.
  • Ayşe Tuba Arslan’ın tüm şikayetleri İstanbul Sözleşmesi’nin açık hükümlerine aykırı biçimde savcılıkça uzlaşma bürosuna sevk edildi. Bu uzlaştırma girişimleri Arslan’ın yeni saldırılara uğramasına zaman hazırlarken, saldırgan Özalpay hakkında dava açılma sürecini geciktirdi.
  • Saldırgan aleyhinde açılan davaların büyük çoğunluğu beraat ya da tazminat cezası ile sonuçlandı ve Ayşe Tuba Arslan’a yönelik sistematik şiddet görmezden gelindi.
  • Gerek Aile Mahkemesi’nde gerekse ceza davalarında hakkında etkili ve caydırıcı ceza verilmeyen saldırgan Ayşe Tuba Arslan’ı öldürdü.
  • ŞÖNİM tedbirlerin uygulanıp uygulanmadığını takip etmedi. Ayşe Tuba Arslan için bir dosya dahi tutulmadı. ŞÖNİM’in mahkemelere gönderdiği hiçbir evrak olmadığı ortaya çıktı. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bildirim yapılmasına rağmen bakanlık avukatları davaları takip etmedi.
  • Dört kez çıkarılan koruma kararlarına rağmen Emniyet güçleri uzaklaştırma ve koruma kararlarının infazı için gerekeni yapmadı.

Ne olmuştu?

Ayşe Tuba Arslan, 11 Ekim 2019’da Yalçın Özalpay’ın satırlı saldırısına uğradı. 44 gün yaşam mücadelesi veren Arslan, 24 Kasım’da hayatını kaybetti. Ölümünden sonra Ayşe Tuba Arslan’ın Eskişehir’de savcılık ve emniyete iki yıl içinde Özalpay hakkında hakaret, tehdit ve basit yaralama iddialarıyla 23 kez suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı da 29 Kasım 2019’da yaptığı bir açıklamayla Ayşe Tuba Arslan’ın 23 kez suç duyurusunda bulunduğunu doğruladı.

30 Kasım 2019’da, HSK tarafından ihmali görülen kamu görevlilerinin tespiti amacıyla inceleme izni verildi.

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.