Ekolojik YaşamHafta SonuManşet

“Aynısafa merhemi hangi durumlarda kullanılabilir?”

0

aynısafa-merhemiSoru

Efenim,

Geçenlerde bizim oğlan popo üstü yüksek bir yerden düştü, düşerken de hassas cildini bir yerlere sürterek zedeledi. Evde bir arkadaşımın verdiği aynısafa merhemi vardı, bir anda aklıma geldi, son kullanma tarihi geçeli 2 sene olmasına rağmen hemen ince bir tabaka tatbik ettim yaranın üzerine. Ertesi gün sonuç inanılmazdı. Aynısafa merhemi hangi durumlarda kullanılabilir? Bu tip ürünlere nereden ulaşabilirim? Aydınlatabilirseniz pek sevinirim.

Rumuz: nerede o eski şifacılar

Yanıt

Selam,

Evet bu aynısefa kremi gerçekten de mucizevi etkileri olan bir müstahzardır. Aynısefa veya portakal nergisi veya Suzi olarak dabilinen, kimi yerde şifalı bitki, kimi yerde süs bitkisi şeklinde değerlendilen pek şükela bir bitkidir. Latince adı Calendula officinalis olan aynısefa için şöyle derler: “Aman aynısefayı sürmeden elinizi iyice temizleyin, yara öyle hızlı kapanır ki kirler içeride kalır”. Aynısefa, bütün cilt yaralanmaları, kesikleri, çiziklerinde kullanılabilir. Örneğin ağız yaraları, diş tedavileri sonrasında aynısefa çiçeği çayı ile gargara çok faydalıdır. Taze yaralarda etkisi büyüktür. İltihaplanmış, üzerinden zaman geçmiş yaralarda bazı ek yardımcı tedavilerle birlikte kulllanılır.

Elinizdeki krem eğer el yapımı ve tahmin ettiğim krem ise içeriği tamamen doğal olduğu ve yağ, balmumu karışımından oluştuğu için bayatlasa da bir zararı olmayacak, sadece etkisini biraz kaybedecektir ki söylediğinize göre pek de kaybetmiş sayılmaz.

Bu tür ürünleri yapanlar var. Bunu aslında siz de yapabilirsiniz. Burada önemli olan içeriğinde sentetik kaynaklı katkı maddelerini, koruyucuları, yapay parfüm ve boyaları kullanmıyor olmalarına dikkat etmenizdir. Kozmetikte kural, yiyemeyeceğin ürünü cildine de sürmemendir. Çünkü cildimiz bedenimizdeki en büyük alanı kaplayan organımızdır ve üzerine sürdüğümüz herşeyi bünyemize geçirmektedir.

Kaynaklar:

Kır Çocukları

Bitki Sandığı

Rasa Organik Yaşam

Sor vatandaş sor! Ekolojik yaşamda her soruya beş cevap kampanyası başlıyor!

GÜNEŞİN’E SOR, CEVABINI AL!

Organik ürünler neden bu kadar pahalı? Organik ürünler gerçekten organik mi?, Köyde canınız sıkılmıyor mu?, Buzdolapsız mutfak olur mu?, Evde çöpleri ayırsam ne işe yarar, gittiği yerde hepsi birbirine karışıyor?, Katkılı gıdalar neden zararlı?, Dünyayı ben mi kurtaracağım? Çocuğun karma aşısı geldi, yaptırayım mı?, Cemreler hala düşüyor mu?, Nasıl çiftçi olurum?, Nereden tohum bulurum? Hem yoga yapıp hem et yiyebilir miyim? Akdeniz Fokları yok olsa ne olacak?, Çobanlık trend olmuş, doğru mu? Ben vejeteryan oldum ama annemler bilmiyor, onlara nasıl söylerim?, Yeşil zeytin ile siyah zeytin ağaçları arasındaki 5 fark? Gönüllü çalışasım var ama nerede? Dolunayda saçımı kestirirsem kel mi kalırım?  Homeopati mi dedin? Buyur?!….

Ve daha nice enteresan sorunun cevaplarını bulup buluşturacağız bu köşede.

Soruları hazırlayın, [email protected] adresine yollayın ve bekleyin, artık ne çıkarsa bahtınıza…

Güneşinesor, verdiği cevaplardan mesul değildir.

(Yeşil Gazete)

 

You may also like

Comments

Comments are closed.