EnerjiDoğa MücadelesiManşet

Aynı vadiye üçüncü HES girişimi

0

Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Balcı Köyü’nde aynı vadi üzerine üçüncü bir HES projesinin gündeme gelmesi karşısında köy halkı harekete geçti. Daha önce biri vadiden vadiye su aktaran boru tipi HES olmak üzere iki ayrı HES kurulan köyde, şimdi de Akria Enerji tarafından üçüncü bir HES kurulmak isteniyor. Akria Enerji bu HES projesi için üç ayrı noktadan suları alıp taşımayı planlıyor.

artvinden.com’un aktardığına göre, ilk iki HES projesinde doğru bilgilendirilmedikleri için itiraz etmediklerini söyleyen köylüler ise, doğal tahribatı daha da tırmandıracak olan bu HES’in yapılmasını istemediklerini söyleyerek harekete geçti

ÇED toplantısını terk ettiler

Akria Enerji temsilcileri ile DSİ yetkililerinin katılımıyla düzenlenen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) bilgilendirme toplantısına giden köylüler, bu HES projesinin köyün doğasına geri dönülmez zararlar vereceğini ve izin vermediklerini söyleyerek toplantıyı terk etti.

Köy sakinleri, HES projelerinde kimi yerel unsurların çıkar ilişkilerine dahil edilerek destekçi haline getirildiğini, projelerin paravan şirketler üzerinden başlatılıp sonra asıl sahiplere devredildiğini belirterek, “Şu anda sadece bir azınlık HES’e onay veriyor, halkın yüzde 95’i karşı. Çünkü neler yaşandığını gördüler artık farkındalar” diye konuşuyor

560 kişinin yaşadığı köyün nüfusu, yazın gurbetçiler de eklendiğinde 2 bini buluyor. Köy dışında yaşayanlar da bu vadilere artık HES kurulmasını istemiyor.

Kaplıca, flora, fauna tehlikede

Köy sakinleri, HES’in ayrıca yol inşaatı ve iletim hatlarının kurulması anlamına geldiğini, florada büyük tahribat yaratacağını, üç noktadan su taşıma projesi ile birlikte doğaya geri dönülmez zararlar verileceğini belirtiyor.

Ayrıca HES kurulacak noktaya 200 metre uzakta bir kaplıcanın bulunduğu, tahrip edilecek olan bölgenin ciddi bir turizm potansiyeli taşıdığına dikkat çekiliyor.

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.