ManşetTürkiye

Ayasofya’da 87 yıl ardından ilk bayram namazı: Binlerce kişi katıldı

0
Fotoğraf: AA

Danıştay’ın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesinin ardından Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Diyanet’e devredilen ve cami statüsü kazanan Ayasofya‘da ilk bayram namazı kılındı.

Yeni ismiyle Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde 87 yıl sonra ilk kez kılınan bayram namazını minbere gene kılıçla çıkan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş kıldırdı.

Namaza TBMM Başkanı Mustafa Şentop‘un yanı sıra tam kapanma uygulanmasına rağmen binlerce vatandaş katıldı. Covid-19 tedbirleri kapsamında içeriye sınırlı sayıda kişi alınırken vatandaşların bir bölümü de cami avlusu ve meydanda saf tuttu.

Fotoğraf: AA

Erbaş’tan Mescid-i Aksa mesajı

Ali Erbaş, hutbede bayramların, aynı inanç, aynı tarih ve aynı medeniyet mensuplarının müşterek sevinç ve coşku günleri olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

Bayramlar, bizi biz yapan, yüreklerimizi bütünleştiren, kardeşliğimizi pekiştiren müstesna zamanlardır. Rabb’imizin ‘Müminler, ancak kardeştir’ ilahi fermanıyla bildirdiği İslam kardeşliğinin yeryüzünün her yerinde derinden hissedildiği muazzam bir vahdet sahnesidir. Ancak bugün acı, hüzün ve gözyaşının kuşattığı dünyamızda bayramlarımız da biraz mahzun geçmektedir. Zira Doğu Türkistan‘dan Yemen‘e, Arakan‘dan Suriye‘ye İslam coğrafyasının mazlum beldelerinden yükselen feryatlar kalbimizi derinden yaralamaktadır. Bilhassa Ramazan günlerinde bile saldırgan tavrından vazgeçmeyen İsrail’in, mukaddes belde Kudüs’ü ve ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’yı işgal girişimi tüm müminleri büyük bir hüzne ve acıya gark etmektedir.”

Fotoğraf: AA

‘Özgür olana kadar bayramlar hüzünle geçecek’

Açıklamada “Zira barbarca bir tavırla Mescid-i Aksa’da ibadet eden Müslümanlara saldırılmakta, Mescidin harimiismeti ihlal edilmekte ve Peygamberlerin hatırasına hayasızca müdahale edilmektedir” denildi.

Dinlerin, dillerin, kültürlerin, medeniyetlerin sembol şehrinin talan edildiği belirtilen hutbede “Masum Filistinli kardeşlerimiz zorla evlerinden çıkarılmakta, katliamlara maruz kalmaktadır. Dolayısıyla Filistin ve Mescid-i Aksa tamamen özgür oluncaya kadar her bayram hüzünle geçecektir” ifadeleri kullanıldı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.