DünyaManşet

Avrupa Parlamentosu Brexit’i onayladı

0

Avrupa Parlamentosu, Birleşik Krallık’ın birlikten ayrılık koşullarını düzenleyen Brexit Anlaşması’nı onayladı. Brüksel‘deki AP Genel Kurulu‘nda yapılan oylamada, ülkenin yaklaşık yarım asırlık AB üyeliğini sonlandıracak Brexit Anlaşması, 49 “hayır” oyuna karşın 621 “evet” oyuyla kabul edildi.

Anlaşmanın kabul süreci, AB Konseyinde yapılacak oylama ile sonuçlandırılacak. Oylamanın ardından 31 Ocak cuma gece yarısı itibarıyla AB’den ayrılacak ülkenin 73 AP üyesi de koltuklarını boşaltacak.

31 Ocak 2020’de ayrılıyorlar

Sürecin planlandığı gibi tamamlanması durumunda İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda, 1973’te katıldığı AB’den 31 Ocak 2020’de ayrılacak. Bu tarihin ardından taraflar 2020 sonuna kadar, gelecekteki ilişkilerini düzenleyecek kapsamlı bir anlaşmaya ilişkin müzakere yürütecek. Müzakerelerde ticaretin yanı sıra balıkçılık, havacılık, ilaç ve güvenliğe kadar her konu ele alınacak.

AB, tüm bu konularda bir yıldan az bir sürede anlaşmaya varmanın imkansız olduğunu savunarak sürenin 2022’ye kadar uzatılmasını istiyor. Ancak İngiliz yetkililer, müzakerelerin 2020 sonuna kadar tamamlanmasında ısrar ediyor.

Anlaşmaya varılamaması durumunda AB ve İngiltere arasındaki ticari ilişkiler, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına göre yapılacak. Geçiş süreci boyunca İngiltere, AB kurallarına bağlı olmayı sürdürecek.

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.