Dünyaİklim KriziManşet

Avrupa Birliği kurumları iklim yasasında uzlaştı

0
Fotoğraf: Shutterstock

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyi arasında iklim değişikliği ile mücadele için hazırlanan “iklim yasası” müzakerelerinde anlaşma sağlandığını açıkladı.

Buna göre, AB’nin 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşma hedefi yasal olarak bağlayıcı olacak. Üye ülkeler ve AB kurumları bu hedefe ulaşmak için gerekli önlemleri alacak.

ABD ev sahipliğinde 22-23 Nisan tarihlerinde düzenlenecek çevrimiçi İklim Liderleri Zirvesi öncesinde açıklanan karara göre AB ülkeleri, 2030 yılına kadar sera gazı salımlarını 1990’daki seviyesinin yüzde 55 daha aşağısına düşürecek.

Bilimsel Danışma Kurulu Oluşturulacak

AA’nın aktardığına göre tecrübeli 15 bilim insanından meydana gelen bağımsız bir “Avrupa Bilimsel Danışma Kurulu” oluşturulacak. Bu kurul, AB’nin iklim değişikliği ve çevre konusundaki önlemleri, emisyon hedefleri, Paris İklim Anlaşması kapsamındaki taahhütlere uyum konularında raporlar hazırlayacak ve bilimsel tavsiyelerde bulunacak.

AB Komisyonu, 2040 yılı emisyon düşürme hedefleri konusunda yasal düzenleme teklifi hızla hazırlayacak ve çeşitli sektörlerin iklim hedeflerini yakalamalarına katkı sağlayacak yol haritaları üzerinde çalışma yapacak.

Resmen onaylanması gerekiyor

Söz konusu uzlaşının yürürlüğe girmesi için AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından resmen onaylanması ve AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanması gerekiyor.

AB’nin daha önceki emisyon düşürme hedefi 2030’a kadar 1990 seviyesine göre yüzde 40’lık bir azalma yönündeydi. AP, bu oranın yüzde 60’a çıkarılmasını istiyordu. Üye ülkeler ise aralarında yaptıkları görüşmelerde yüzde 55’te uzlaşmıştı.

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.