ManşetHayvan Hakları

Avrupa Adalet Divanı’ndan dini usulle hayvan kesimi yasağına onay

0

Avrupa Adalet Divanı (AAD) dini usullere uygun hayvan kesimlerinde hayvanların uyuşturulması zorunluluğu uygulamasını haklı buldu. Avrupa Birliği ülkeleri, AAD’nin kararı doğrultusunda kesimlerde hayvanların uyuşturulması zorunluluğu getirebilecek.

Belçika‘nın Flaman Bölgesi, 2016 yılında, hayvanların dini usüllere uygun kesilmesini yasaklamış ve söz konusu karara hayvanları korumayı gerekçe göstermişti. Bunun üzerine birçok Müslüman ve Yahudi örgütü, Belçika Anayasa Mahkemesi‘ne başvurmuş ve Anayasa Mahkemesi de konuyu AAD’ye taşımıştı.

Hayvanların öldürülmesi topyekün yasaklanmadı

DW Türkçe’nin aktardığına göre Lüksemburg‘da perşembe günü kararını açıklayan mahkeme, hayvanları uyuşturma uygulamasının din özgürlüğü ile hayvanları koruma arasında “uygun bir denge” teşkil ettiğine hükmetti.

Kararda, hayvanların uyuşturulması uygulamasının ritüelin yalnızca tek bir boyutunu sınırlandırdığı ve hayvan kesimini topyekün yasaklamadığı belirtiliyor.

İslam ve Yahudi inançlarına uygun hayvan kesimi ritüeli, hayvan uyuşturulmaksızın şahdamarı ve yemek ve soluk borularının bir kesimde birbirlerinden ayrılmasını gerektiriyor. Böylece hayvanın kanı akıtılıyor. Her iki dinde de kan bir besin maddesi olarak yasak.

Yahudi ve Müslümanlardan tepki

AAD kararını hayvanseverler memnuniyetle karşılarken karara Müslüman ve Yahudi örgütlerinden sert tepki geldi. Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi Başkanı Aiman Mazyek, mahkeme kararının neyin dini ritüel olup neyin olmadığına ilişkin değer yargısı içerdiği ve “yanlış yol” olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Mazyek, ritüellerde yapılacak değişimlerin dışarıdan dayatılması değil, dini cemaatlerin kendileri tarafından kararlaştırılması gerektiğini kaydederek “Bu ritüel Yahudi ve Müslüman yaşamının binlerce yıllık bir parçası” ifadelerini kullandı.

Almanya Yahudileri Merkez Konseyi Başkanı Josef Schuster, Divan kararının din özgürlüğüne bir saldırı olduğunu söyledi. Schuster, kararın Avrupa’da destek bulmamasını ve AB devletlerinin dini kurban kesimine izin vermeyi sürdürmesini umut ettiğini kaydetti.

Fransa ve İspanya‘da da ‘dini usule uygun’ hayvanların kesilerek öldürülmesine izin veriliyor. İsveç ve Danimarka‘da ise dini ritüellere uygun hayvan kesimi yasak.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.