ManşetEğitimEkolojik Yaşam

Atıklardan ürettikleri elbiselerle defile yaptılar: ‘Geleceğe dönüştüren’ çocuklar

0

İzmir Gaziemir’de Remzi Doğan İlkokulu‘nun eTwinning kapsamında başlattığı ve altı farklı şehirden dokuz öğretmen ve 120 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen “Geleceğe Dönüştür” projesinde beş yaş grubu çocuklar, aylarca biriktirdikleri atıklarla yaptıkları kostümlerle defile, biriktirdikleri eşyayla sergi düzenledi; tohum topları yapıp, takas pazarı kurdu.

“Geleceğe bir nefes de sen bırak” fikriyle yola çıktıklarını belirten öğretmen Müge Çatalbaş‘a göre çocuklar hem atık ve tüketim konusunda bilinçlendi hem de aileleriyle birlikte tasarım yaparak kaliteli vakit geçirdi.

Erken yaşta verilen çevre eğitiminin ve çevreyi koruma bilinci ile büyüyen nesiller yetiştirmenin önemine vurgu yapan Çatalbaş, proje ile çocukların yanında velilerin de bilinçlendirilmesini hedeflediklerini belirtiyor.

Çocuklar cam ve kağıt gibi geri dönüştürülebilen atıkları sınıflarında kendi yaptıkları geri dönüşüm kutularında biriktirdi ve bu materyallerle yeni, özgün ürünler oluşturdu. Bu ürünler okulda velilere, öğretmenlere ve öğrencilere sergilendi.

Kullanmadıkları eşyayı takas ettiler

Biriken atıklarla oyuncaklar yapan çocuklar, ayrıca oynamadıkları oyuncak, kitap, dergi gibi evden getirdikleri eşyayla bir takas pazarı da kurdu.

“Tüketmeden, var olan eşyayı değiş tokuş yaparak yardımlaşma kavramı üzerinde deneyim elde ettiler” diyen Çatalbaş, atık materyallerle pek çok eşya yapılabileceğini söylüyor:

“Kalemlikler, kumbaralar, marakaslar, oyunlar… Kendi sınıfımızda kullanabileceğimiz pek çok şey tasarladık.”

Çocuklar, gazete, dergi ve artık kağıt parçalarından da tohum topları yaptı.

Küçük parçalar haline getirdikleri kağıtları suda bekletip hamur kıvamını alınca içine tohum koyup şekil veren çocuklar, daha sonra bunları toprakla buluşturdu.

 

 

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.