Kültür-SanatManşet

Aslı Erdoğan’a insan hakları ödülü

0

Yazar Aslı Erdoğan, Avusturya’da 2016 yılının Bruno Kreisky İnsan Hakları Ödülü’ne layık görüldü.

Aslı Erdoğan’a verilen ödülle igili kararı, Bruno Kreisky İnsan Hakları Vakfı adına tarihçi Oliver Rathkolb açıkladı.

Rathkolb, açıklamasında Türkiye’de terör iddiaları ile yargılanan yazar Aslı Erdoğan’ın her zaman “aktif ve koşulsuz bir biçimde insan haklarının hayata geçirilmesi için çaba gösterdiğini” kaydetti. Rathkolb, jürinin  Bruno Kreisky İnsan Hakları Ödülü’nü “uluslararası insan haklarının geliştirilmesi ve korunmasına yaptığı üstün katkı” nedeniyle yazar Erdoğan’a oybirliğiyle verdiğini bildirdi.

Rathkolb, Aslı Erdoğan’a verilen bu ödülün insan haklarına yönelik büyük kısıtlamalara karşı bir sembol olduğunu bildirdi.

Erdoğan’ın bir sonraki duruşması 14 Mart’ta

1990 yılında vefat eden eski Avusturya Başbakanı Bruno Kreisky adına verilen İnsan Hakları Ödülü’nün mayıs ya da haziran ayında Aslı Erdoğan’a takdim edilmesi öngörülüyor.

Bruno Kreisky İnsan Hakları Ödülü, 1979 yılından bu yana 15 kez verildi. Ödül 7 bin ile 30 bin euro arası para ödülü de içeriyor.

Yazar Aslı Erdoğan kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yayın danışma kurulunda yer aldığı gerekçesiyle ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘devletin birliği ve ülkenin bütünlüğünü bozmak’ suçlaması ile 19 Ağustos 2016’da tutuklanmıştı. Erdoğan, yaklaşık 6 aylık tutukluluğunun ardından 29 Aralık’ta ilk kez hâkim karşısına çıkıp hakkındaki suçlamalara karşı yaptıktan sonra tahliye edilmişti.

Davanın görülmesine 14 Mart’ta devam edilecek.

 

(Deutsche Welle Türkçe)

Kategori: Kültür-Sanat

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.