TürkiyeManşet

ASAM tarafından hedef gösterilen Garo Paylan suç duyurusunda bulundu

0

ASAM (Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi) yayınladığı bildiride Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışmanın diyalog ile çözülmesi gerektiğini belirten Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) ve HDP Milletvekili Garo Paylan’ı ihanet ile suçladı.

Bazı gazetelerde de ilan olarak yayınlanan açıklamada “Ermenistan’ın işgalci ve saldırgan tutumunu kınayan TBMM bildirisine imza koymaktan kaçınan PKK terör örgütünün siyasi partisi HDP’nin bu ihanetçi tavrı Türk milleti tarafından not edilmiştir” denildi.

Paylan’a yönelik de değerlendirmede bulunulan bildiride “HDP’li Garo Paylan’ın Azerbaycan ve Türkiye’yi hayasızca suçlayan ve Ermenistan’a açıkça arka çıkan sözleri asla kabul edilemez bir ihanetin belgesidir. Bağımsız yargıyı ve TBMM’yi bahsi geçen şahıs hakkında gereğini yapmaya çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Paylan’dan suç duyurusu

Paylan, bildirinin gazetelerde yayımlanmasının ardından ASAM yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunduğunu belirtti.

HDP’li milletvekili “Bazı odakların beni susturmak için harekete geçtiğini görüyorum. Buna rağmen savaşları durdurmak için sorumluluk almaktan geri durmayacağım” ifadelerini kullandı.

Açıklamada “Azerbaycan ve Ermenistan arasında Dağlık Karabağ konusunda süren gerilim, ne yazık ki son günlerde bir savaşa doğru evirilmiştir. Tüm dünyanın çatışmasızlık ve ateşkes çağrılarına karşılık, AKP-MHP iktidarı, komşumuz olan Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki gerilimde açıkça savaş yanlısı bir tutum sergilemiştir” denildi.

‘Hükümet savaş propagandası yapıyor’

Paylan açıklamasının devamında “Hükümet, çatışmadan yana tutumu, Ermenistan Devleti’ne yönelik açıkça düşmanca söylemleri ve iki ülke arasında müzakere ve çatışmasızlık yerine, alenen savaşı destekleyerek savaş propagandası yapmaktadır. Hükümet yetkilileri, savaş propagandası yaparak suç işlemektedir” ifadelerini kullandı.

HDP ve temsilcilerinin her daim barışı savunduğunu belirten Paylan “Arkadaşlarım ve ben, yaşamın ve siyasetin her alanında, hem iç hem dış politikada savaşa karşı durarak, yılmaksızın barışı savunduk ve savunmaya devam edeceğiz” dedi.

‘Yalnızca barışı savundum’

Bütün çatışmalara karşı tutumunun barıştan yana olduğunu belirten Garo Paylan, “Hükümetin her daim, çatışma, şiddet ve savaş politikalarıyla yaklaştığı tüm meselelerde; Ege meselesinde de Kürt meselesinde de Karabağ meselesinde de barışçı çözümün yanında durdum. Çatışmalar başladığı andan itibaren, Azeri ve Ermeni halklarının büyük yıkım yaşayacağı savaşı durdurmak için ve bu savaşa dünyada tek destek veren ülke olan Türkiye’nin pozisyonunu değiştirmek için çaba harcadım. Yaptığım açıklamalarda yalnızca barışı savundum” ifadelerini kullandı.

ASAM imzasıyla yayınlanan ilanlarda barış istedikleri için hedef haline getirildiklerini belirten Paylan, ASAM açıklamasını yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunduğunu belirtti.

‘Başıma gelebilecek saldırılardan onlar sorumlu’

İktidarın savaş politikalarının ülkeyi ve tüm bölgeyi hızla karanlığa doğru sürüklediğini belirten HDP’li Milletvekili “Savaş tamtamlarını çalanlar, barışın sesini yükseltmeye çalışanların sesini kesmeye çalışıyor. Ne yaparlarsa yapsınlar ben ve arkadaşlarım ‘barış’ demeye devam edeceğiz. Çünkü savaşın kazanan, barışın kaybedeni yoktur” dedi.

Paylan açıklamasının devamında “Bazı odakların beni susturmak için harekete geçtiğini görüyorum. Bu açıklamanın ne anlama geldiğini çok iyi biliyorum. Buna rağmen savaşları durdurmak için sorumluluk almaktan geri durmayacağım. Başıma gelebilecek her türlü saldırıdan, iktidar kadar, geçmiş nefret saldırılarında da sorumluluğu bulunan ASAM ve türevi organizasyonlar sorumludur” ifadelerini kullandı.

Açıklama “Savaşa karşı barışı savunmak için, barışa inanan tüm kişi ve kurumları savaş politikalarına karşı seslerini yükseltmeye çağırıyorum” çağrısıyla sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

Kategori: Türkiye

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.