YerelDoğa MücadelesiManşet

Artvin’de AKP ve MHP’li Meclis üyelerinin HES ısrarı

0

Haber: Gençağa Karafazlı 

Artvin Yusufeli ilçesi Demirdöven ve Yaylalar köyünde yapılmak istenen hidroelektrik santrali (HES) projesi Artvin İl Genel Meclisi’nde dün yapılan oylamadaki AKP ve MHP üyelerinin oylarıyla yeniden kabul edildi.

Proje için yapılan imar oylaması daha önce 17 Kasım 2020 tarihinde de kabul edilmişti Ancak Demirdöven ve Yaylalar köyü yurttaşları karara geçtiğimiz ay itiraz etmiş, proje yeniden oylamaya sunulmuştu.

Karara, aralarında AKP’ye oy verdiğini belirten yurttaşların da bulunduğu pek çok kişi sosyal medya hesaplarından ağır eleştiriler ile tepki gösterdi. 

Köylüler altı yıl direndi

Erari Elektromekanik Enerji Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ve Taşeronu Nuryol İnşaat bölgede yapmak istediği projeyi köylülerin tepkisi nedeniyle altı yıldır yapamıyordu.

Koronavirüs salgınını fırsat bilen şirket 2020 yılının son aylarında yeniden harekete geçmiş ancak yeniden köylülerin direnişiyle karşılaşmıştı.

Sadece CHP ‘hayır’ dedi

17 Kasım 2020 tarihinde Artvin İl Genel Meclisinde HES projesi için imar izni oylaması yapılmış, AKP’li 11 üye ile MHP’li 1 üye evet oyu kullanırken CHP’li 8 üye ret oyu kullanmış, 1 üye ise oylamaya katılmamıştı. Oylama sonucunda AKP ve MHP’nin 12 evet oyu ile il imar komisyonunda HES projesi için onay çıkmıştı. 

İmar planı onaylanır onaylanmaz şirket yetkilileri, 8 Aralık 2020 tarihinde yanlarına aldıkları 2 tabur jandarma ile HES yapacakları alanda çalışmalara başladı. Olaya müdahale etmek isteyen yaylalar köy muhtarı Fethi Hevek ile yurttaşlara engel olundu.

Muhtar ve bölge halkı karşı çıktı

Muhtar ve yurttaşların görüntü almasına jandarma görevlileri müsaade etmedi. Alana gelen tüm yollar jandarma tarafından kapatıldı. Alana gelmek isteyen köylü yurttaşlar jandarma tarafından zorla alandan uzaklaştırıldı.

Yaylalar köy muhtarı Fethi Havek, “Bu yapılanlar insanlığa sığmaz. Şu an bir katliam başladı; dağ, taş jandarma ile işgal altında. Sanki savaşa çıkmış gibiler. Bizi alana sokmuyorlar. Toprağımız, yaşam alanlarımız gözümüzün önünde dozerlerle yıkılıyor. Yazıktır, günahtır; duyun sesimizi” diyerek yaşananlara isyan etmişti.

Yeniden onaylandı

Yaşanan bu gelişmeler sonrası Demirdöven ve Yaylalar köyü yurttaşlar Artvin il genel meclisinin aldığı Nazım imar planına geçen ay itiraz etti. Plan alt komisyonu olan imar komisyonunda tekrar görüşüldü.

Aradan bir ay geçtikten sonra komisyon raporunu tekrardan açıkladı ve ikinci oylama dün gerçekleşti. Yapılan oylama sonucunda AKP’ li 11 üye ile MHP li 1 üye evet oyu verirken 9 CHP li üye plana hayır oyu verdi.

Böylece daha önce AKP ve MHP oylarıyla il imar komisyonundan geçen HES imar planı yapılan itirazlara rağmen yeniden onaylanarak HES projesinin yapımına onay çıkmış oldu.

Yaylalar köyünün HES’e karşı açtığı dava, yerel mahkemece reddedilmesine karşı Danıştay’a taşındı ve yargı süreci hala devam ediyor.

Artvin’de 16 HES projesi var

Doğu Karadeniz uzun yıllardır doğa talanı ve yaşanan sel felaketleriyle gündemde. Üzerine onlarca Hidroelektrik Santralinin (HES) kurulması nedeniyle dereler kuruma noktasına gelirken, dağlarda devam eden taş ocağı, maden ve orman kesimleriyle bölgenin yeşil dokusu yok edildi.

Bölgenin en çok zarar gören ili olan Artvin’de aktif halde 32, yapımı devam eden 8, proje aşamasında olan 16 HES bulunuyor. Artvin’de siyanürlü altın aranan Cerattepe’nin dışında aktif 8 tane maden sahası bulunurken, yüzlerce alan da maden sahası olarak ilan edildi.

12 bin maden ruhsatı var

Eski Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 2016’da yaptığı bir açıklamada, Artvin, Gümüşhane, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize illerinde toplam bin 12 maden ruhsatı verildiğini söyledi. Bu sayı, söz konusu illerin toplam büyüklüğünün neredeyse yüzde 40’ının, yani 549 bin hektarının madenlere ayrıldığını gösteriyor.

Kentte bunların yanı sıra onlarca taş ocağı da var. Yine yapımı devam Yusufeli ilçesinde bulunan Yusufeli Barajı ile bölge tahrip ediliyor. 13 Temmuz’da yaşanan sel felaketinde baraj inşaatının bulunduğu bölge sular altında kaldı, 2 kişi yaşamını yitirdi.

More in Yerel

You may also like

Comments

Comments are closed.