ManşetDoğa MücadelesiYerel

Artvin’de jandarma koruyor, HES şirketi katliam yapıyor

0

Haber: Gençağa Karafazlı

Artvin Yusufeli ilçesine bağlı köylerinde ERARİ HES firması tarafından yapılmak istenen ancak köylülerin direnişiyle karşılaşan hidroelektrik santrali çalışmaları, kış ayında bölge halkının şehre göçmesi fırsat bilinerek yeniden başladı.

Bu kez şirket, yanlarına aldığı iki tabur jandarmanın da desteğini aldı.  Jandarmanın desteğiyle köye gelip HES projesi çalışmalarına başlayan ERARİ şirketi üç  günde onlarca ağacı kesti.

Bölgede şantiye kurma çalışmalarına başlayan şirket dozerle kendisine şantiye alanı ve tünel açma işlemlerine başladı. Bu duruma müdahale etmek isteyen bazı yurttaşlar ve muhtarlar çalışma alanına Jandarma tarafından alınmadı.

‘Toprağımızın sahibi sanki HES şirketi’

Konuyla ilgili açıklama yapan Demirdöven muhtarı Hafız Aslan Peker son durumu şu şekilde aktardı:

İçimiz yanıyor katliama devam ediyorlar. Ben 65 yaşın üzerinde olduğum için Jandarma bana  ‘sen dışarıya çıkmazsın’ diyor ve benim çalışma yapılan alana girmeme müsaade etmiyor. Toprağımızın sahibi sanki ERARİ HES şirketi.

‘Zorumuza giden jandarmanın nöbet tutması’

Peker açıklamasında “Burada zorumuza giden asıl durum hukuksuz olarak çalışma yapan şirkete Devletimizin bizlerin çocukları Jandarmamızın nöbet tutuyor olması bizi üzüyor” ifadelerini kullandı.

Bugüne kadar hiç kimse ile kavga etmediklerini belirten Peker, “Biz hukuk ve yasa çerçeveleri içerisinde haklarımız ne ise onun gereğini yaptık. Suyumuzu toprağımızı koruduk kimseye saldırmadık saldırmayız biz kavga değil yasaların uygulanmasını istiyoruz. Jandarmamız burada kış boyu nöbet mi tutacak? Şehre inmeye kaymakamımızla konuyu görüşmeye çalışacağım” dedi.

‘Gidecek başka yerimiz yok’

Üç gün önce iki tabur askerle gelen şirketin bugün çalışmalarına devam ettiğini belirten Peker, “Biz ancak uzaktan fotoğraflar alabiliyoruz. Sizlerin sayesinde Tüm Türkiye ye burada yaşanan hukuksuzluğu duyurduk. Şimdi avukatlarımız hukuki olarak yeni çalışmalar başlatıyorlar. Bu katliam durdurması için yetkililere yeniden çağrı yapıyoruz diyoruz ki, ne olur durdurun şu katliamı yok olmasın yaşam alanlarımız bizim buradan başka gidecek yerimiz su içecek deremiz yok. Yargının alacağı kararları bekleyelim bu hukuksuz çalışmaya son verdirin” ifadelerine yer verdi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.